2 razy więcej ataków
Jak ostrzega brytyjski NHTCU (National High-Tech Crime Unit), prawo Moore’a ma zastosowanie nie tylko dla układów scalonych. Według organizacji monitorującej przypadki elektronicznej napaści, również liczba cyberataków na przedsiębiorstwa tego kraju podwaja się co półtora roku.
Dane te są szczególnie niepokojące, jeśli wziąć pod uwagę wzrost tradycyjnej przestępczości, szacowany na „jedynie” 5% rocznie.
Nową odmianę prawa Moore’a wydedukowano na podstawie badań, według których w ciągu ostatnich 12 miesięcy przypadki naruszenia prawa zanotowało 18% brytyjskich firm. Najczęściej (77%) kradziono w nich laptopy i były one atakowane przez wirusy (67%), a największe obawy budziła wśród ich pracowników możliwość unieruchomienia sieci (91%) oraz ataku „robaków” (90%). Niestety, aż 30% badanych przedsiębiorstw nie opracowało procedur awaryjnych na wypadek ataku.
Według NHTCU, przyszły rok będzie sezonem tzw. social engineeringu.
Źródło: Chip/Vnunet
Social Engineering
W metodzie tej nie wykorzystuje się żadnych aplikacji hackerskich, a jedynie ludzka głupotę i naiwność. Polega to na wyłudzaniu haseł od użytkownika w taki sposób, aby ten nie wiedział ze nam daje hasło. Kevin Mitnick oświadczył, ze nigdy nie używał aplikacji hackerskich. Według niego, najsłabszym ogniwem są ludzie. „Inwestujecie miliony w firewalle, systemy biometryczne i najprzeróżniejsze zabezpieczenia techniczne. A potem okazuje się, ze Wasz pracownik zapisał hasło na karteczce i przykleił ja do monitora”. Zobacz również najnowszą książke Mitnicka o social engineering’u – „Sztuka Podstępu”.
Więcej w artykułach:
Social Engeneering
Social Engeneering IRL