ANASIL – co siedzi w Twojej sieci?

Właśnie ukazała się kolejna wersja popularnego w kraju i zagranicą analizatora sieci komputerowych – programu Anasil.

Polski producent – krakowska firma A plus C – w trzeciej już wersji programu oferuje znacznie szerszy, niż w wersjach poprzednich, zakres funkcjonalny oraz całkiem zmieniony interfejs użytkownika.

Anasil 3 jest teraz w stanie analizować ruch w rozproszonych sieciach wielosegmentowych, a główny moduł programu pracuje jako „wtyczka” do uniwersalnej i dobrze znanej wszystkim administratorom konsoli MMC (Microsoft Management Console).

Anasil w nowej wersji przestał być wyłącznie analizatorem sieci, czy też mówiąc inaczej sniffer’em.

Program składa się z trzech głównych modułów, które pozwalają z jednej strony na wizualizację sieci wielosegmentowych, a z drugiej umożliwiają precyzyjną analizę ruchu sieciowego w dowolnym jej fragmencie.

Przekroczenie określonych przez użytkownika parametrów skutkuje wygenerowaniem stosownego alertu, co pozwala na podjęcie szybkiej i precyzyjnej interwencji.

Spośród wielu nowości, należy podkreślić funkcje związane ze szczegółową inwentaryzacją urządzeń sieciowych oraz możliwość pełnej, zdalnej kontroli nad poszczególnymi stacjami roboczymi i serwerami.

Niezbędnik administratora

Wprowadzone innowacje sprawiły, że Anasil stał się uniwersalnym narzędziem do monitorowania i zarządzania sieciami nie tylko lokalnymi, ale także rozległymi.

Administrator odpowiadający za złożoną sieć korporacyjną, pracującą w warunkach rozproszenia geograficznego, jest w stanie z poziomu centralnej aplikacji zdiagnozować jej stan oraz podjąć określone działania.

W efekcie przynosi to znaczny wzrost efektywności pracy służb informatycznych, co przede wszystkim przekłada się na skrócenie czasu interwencji oraz bardziej precyzyjną diagnostykę.

Polski program dla polskich firm, choć nie tylko…

Pierwsza wersja programu Anasil ukazała się w roku 1997. Program był wówczas stosunkowo prostym, choć niezwykle przydatnym narzędziem do analizy ruchu w jednosegmentowych sieciach pracujących w standardzie Ethernet.

Z upływem czasu technologie sieciowe znacząco się rozwinęły, a dostępność i popularność zaawansowanych urządzeń technicznych (przełączników, routerów, mostów) gwałtownie wzrosła. Anasil w swym rozwoju od początku podążał za tymi realiami.

„Naszym celem było dostarczanie administratorom sieci niedrogiego i uniwersalnego narzędzia, które będzie wspierało ich w codziennej pracy” – mówi Miłosz Cechnicki, Dyrektor Zarządzający A plus C i dodaje:

„Mimo ogromnej popularności tego narzędzia poza granicami Polski, cały czas mamy na uwadze polskich użytkowników i zarówno sposób licencjonowania, jak i ceny są dostosowane do warunków naszej rodzimej gospodarki.”
http://www.aplusc-systems.com