Bezpieczny chipset nVidii
Jak donoszą nieoficjalne źródła, nVidia zapowiedziała wypuszczenie w przyszłym roku nowych chipsetów dla 64-bitowych Athlonów, w których zostanie zaimplementowana zapora ogniowa. Na razie nVidia nie skomentowała tych doniesień.
Nie wyjaśniono, czy rozwiązanie firmy będzie wykorzystywało tylko mechanizm sprzętowy, czy także programowy. Firewalle pojawią się m.in. w zapowiadanych na trzeci kwartał przyszłego roku układach CK8-04 oraz w chipach CK8S2. Prawdopodobnie, rozwiązanie będzie pojedynczym układem zgodnym z interfejsami PCI Express x16, PCI Express x2 i umożliwiającym obsługę 10 portów USB 2.0. Układ CK8S2 będzie wersją chipu nForce3 250 dedykowanego dla procesorów Socketu 939.
Obecnie coraz popularniejszy staje się trend do zabezpieczania komputerów. Niektórzy producenci CPU, np. Transmeta czy VIA Technologies, stosują w swoich mikroprocesorach specjalne algorytmy kryptograficzne. Podobnym szlakiem podążają także liderzy rynku – Intel Corporation i Advanced Micro Devices – którzy również planują wyposażyć nowe produkty w mechanizmy zabezpieczające. Procesor Prescott Intela – kolejna generacja Pentium 4 z technologią SSE3 – będzie wyposażony w rozwiązanie „La Grande”, które ma zwiększyć poziom bezpieczeństwa w środowiskach związanych z e-biznesem, umożliwiając ochronę pamięci i nośników danych. Z kolei AMD planuje wykorzystać w nowych procesorach serii AMD K-9 rozwiązania oparte na mechanizmie Next-Generation Secure Computing Base (nazwa kodowa Palladium) Microsoftu.
Tak więc wydaje się całkiem prawdopodobne, że nVidia nie chcąc zostawać w tyle wkroczy na obszar zabezpieczeń sprzętowych. Biorąc pod uwagę, że jednym z rynków docelowych dla procesorów AMD Athlon 64 są firmowe stacje robocze, implementacja firewalli w chipsetach wydaje się interesującą opcją obniżenia kosztów zakupu tego typu komputerów.
Źródło informacji: X-Bit Labs