BSA nadal kontroluje – czerwcowy raport

Policja we współpracy z przedstawicielami producentów oprogramowania zrzeszonych w Business Software Alliance w ubiegłym miesiącu (czerwiec) skontrolowała 14 firm, 6 sklepów komputerowych, 7 kawiarni internetowych oraz giełdę komputerową. We wszystkich kontrolowanych sklepach oferujących sprzęt i oprogramowanie komputerowe stwierdzono naruszenie praw autorskich.

W efekcie czerwcowych kontroli legalności oprogramowania policja zabezpieczyła 639 płyt z nielegalnym oprogramowaniem, 32 komputery, 27 twardych dysków oraz 3 nagrywarki. W celu złożenia wyjaśnień zatrzymano 23 osoby.

Najwięcej nieprawidłowości policja stwierdziła w sklepach oferujących oprogramowanie oraz w kawiarniach internetowych. W jednym ze sklepów zarekwirowano 9 twardych dysków, na których nielegalnie zwielokrotniono programy komputerowe. W pozostałych podmiotach policja zabezpieczyła płyty z nielegalnie skopiowanymi programami.

Kontrole przeprowadzono w województwie mazowieckim, lubelskim, śląskim i pomorskim. W Mińsku Mazowieckim sprawdzono 3 sklepy komputerowe oraz w kawiarnię internetową. W każdym z tych miejsc łamano prawa autorskie producentów oprogramowania, a straty oszacowano na ponad 100 000 zł. W sprawdzanej kawiarni internetowej nielegalnie zwielokrotnione oprogramowanie było zainstalowane na 11 komputerach. Również w sklepach zarekwirowano ponad 60 nielicencjonowanych kopii programów.

Firmy poszkodowane, których oprogramowanie było nielegalnie powielane lub zainstalowane to między innymi Adobe, Corel oraz Microsoft. Najczęściej powielanymi, były najnowsze i najbardziej popularne programy, m.in.: AutoCAD 2000, Corel Draw 8.0, Office 2000 Premium, Photoshop 6.0, Windows 2000.

W czerwcu BSA przeprowadziła także 4 szkolenia dla policji i służb celnych. Omawiano na nich sposoby dystrybuowania produktów stosowane przez osoby zajmujące się powielaniem i kradzieżą własności intelektualnej. Prezentowano także najnowsze zabezpieczenia oraz zasady licencjonowania oprogramowania firm zrzeszonych w Business Software Alliance.

Oprogramowanie, podobnie jak materiały zawarte na kasetach wideo czy płytach CD, stanowi własność intelektualną należącą do osób, które je stworzyły. Z oprogramowania nie można korzystać bez uzyskania wyraźnej zgody producenta lub wydawcy, niezależnie od sposobu, w jaki weszło się w jego posiadanie. Pozwolenie takie ma prawie zawsze postać licencji producenta, która jest zazwyczaj dołączana do autoryzowanych kopii oprogramowania. Oprogramowanie jest chronione przed nieautoryzowanym kopiowaniem, dystrybucją i sprzedażą na mocy przepisów prawa autorskiego lub kodeksu karnego.