DNA i walka ze spamem
Najnowszą bronią IBM-a w walce ze spamem jest technika oryginalnie zaprojektowana do analizowania sekwencji DNA.
System Chung-Kwei (nazwa pochodzi od talizmanu feng-shui, chroniącego dom przed złymi duchami) jest modyfikacją algorytmu Teiresias, opracowanego przez firmę IBM do analizy kodu DNA.
Pracownicy „Big Blue” doszli bowiem do wniosku, że sekwencje znaków występujące w niechcianej korespondencji można analizować w podobny sposób, jak ciągi reprezentujące sekwencje DNA. Idąc tym tropem, przez algorytm „przepuszczono” 65 tys. przykładów spamu. Program potraktował każdy e-mail jak długi łańcuch DNA. Na tej podstawie wyłoniono 6 mln powtarzających się wzorów, wśród których znalazły się słowa takie jak np. „Viagra”. Każdy z wzorów reprezentuje sekwencję liter i liczb pojawiającą się więcej niż w jednej niechcianej wiadomości. Następnie badacze analogicznie postąpili z zestawem zwykłych e-maili i wykluczyli ze zbioru wzorów te, które występowały także w tej korespondencji. Dzięki temu Chung-Kwei filtruje spam, a przepuszcza normalne wiadomości. Algorytm radzi sobie z technikami oszukiwania oprogramowania antyspamowego, polegającymi na zastępowaniu liter innymi znakami – np. symbolem „$” w miejsce litery „s”.
Jak dowiodły testy, nowa technika IBM-a ma skuteczność na poziomie 97%. Chung-Kwei już wkrótce trafi do komercyjnego produktu „Big Blue”, aplikacji SpamGuru.
Źródło informacji: New Scientist