Estonia internetowym przykładem dla innych

Wycieczki z państw rozwijających się coraz częściej trafiają do Talinna. Nie po to jednak, żeby zwiedzać, lecz brać lekcje. Estończycy w ciągu ośmiu lat stali się jednym z najbardziej rozwiniętych społeczeństw informatycznych Europy.

Skok Tygrysa – pod taką nazwą krył się jeden z najbardziej innowacyjnych europejskich programów rozwojowych. Ruszył w 1996 roku i zapewnił Estonii renomę w świecie. W ramach programu rozpoczęto masowe szkolenia nauczycieli informatyki i rozbudowę infrastruktury. Dzięki niemu 75 proc. estońskich szkół może się pochwalić szerokopasmowym dostępem do internetu, a prawie co drugi obywatel korzysta z sieci WWW. Na dodatek, jak twierdzą Estończycy, zmiany udało się wdrożyć przy stosunkowo niskich nakładach.

Po lekcje do Talinna przyjeżdżali już przedstawiciele rządów Albanii, Bułgarii, Gruzji, Kirgistanu, Mongolii, Namibii i Sri Lanki. Estonia jako pierwszy kraj w UE wprowadziła całkowicie elektroniczny system wymiany dokumentów pomiędzy ministerstwami, a następnie wprowadziła go do obrad rządu. Estońscy ministrowie nie wydają już rozporządzeń na papierze, a przebieg obrad rejestrowany jest w postaci plików cyfrowych. Drogą Estonii nie idzie na razie żaden z krajów Unii Europejskiej, ale Namibia, która po konsultacjach z rządem w Talinnie zaczęła wdrażać podobny projekt.

Jak działa estoński system? Każdy obywatel może otrzymać specjalną kartę identyfikacyjną. Za pomocą karty można się zalogować do portalu obywatelskiego. Za jego pośrednictwem ma się dostęp do większości formularzy elektronicznych, które wysyła się bezpośrednio do odpowiednich urzędów. Niemal 80 proc. Estończyków rozlicza się z urzędami podatkowymi za pośrednictwem szyfrowanych połączeń internetowych. Przez sieć można się ubiegać o zasiłki rodzinne. „Chcemy, żeby e-usługi ułatwiały życie. Nie zawsze będzie to tańsze, ale na pewno wygodniejsze” – powiedział agencji AFP Ivar Tallo z estońskie Akadaemii e-Administracji. System pozwala już na płatności online. Estonia przygotowuje już kolejny skok, który pozwoli obywatelom na płacenie za usługi administracyjne za pomocą komórek.

Źródło informacji: Gazeta.pl

Zobacz również:
– Internet szerokopasmowy: Polska na czele nowych krajów UE
– Estonia postawiła na internet, by promować społeczeństwo obywatelskie