Haker na admina? Tak! Hakerzy są cennym nabytkiem
Zabezpieczenia stron internetowych urzędu federalnego w USA zostały złamane w zeszłym roku przez jednego z młodych polskich hakerów. Po kilku tygodniach w jego domu zjawili się agenci FBI. Nie minęło parę miesięcy, jak utalentowany Polak rozpoczął pracę w Stanach Zjednoczonych właśnie w jednym z urzędów – to nie anegdota, to prawdziwa historia, o której głośno się mówiło w branży – zapewnia Michał Michalski, rzecznik prasowy firmy Computerland.
Do podobnych przypadków zatrudniania hakerów po spektakularnych włamaniach dochodziło także w innych krajach. „Moi rodzice żyją w nędzy. Żaden z moich krewnych nie zajmuje ważnego stanowiska, więc nie mogę znaleźć dobrze płatnej pracy” – informację o takiej treści na stronie prezydenta Bułgarii Petyra Stojanowa pozostawił jeden z bułgarskich hakerów. Dwa dni po włamaniu prezydent zaoferował hakerowi pracę. Stwierdził bowiem, że młody człowiek umieścił na stronie prezydenta słuszne uwagi dotyczące perspektyw życiowych młodych Bułgarów. W Holandii, po tym jak 20-letni haker przyznał się do tego, że jest autorem wirusa Kurnikowa, burmistrz miejscowości Sneek zaoferował mu pracę. Burmistrz postawił jednak jeden warunek: ukończenie studiów.
Haker gwarantuje bezpieczeństwo
Dziś wielu instytucjom oraz firmom, którym opłaca się strzec bezpieczeństwa swoich serwerów, zależy, by w ich szeregach znaleźli się dobrzy informatycy i programisci z przeszłością hakerską. „Zatrudniane przez nas osoby z przygotowaniem technicznym, a więc konsultanci oraz inżynierowie systemowi, którzy odpowiadają za tematy związane z bezpieczeństwem sieci komputerowych, mają umiejętności umożliwiające łamanie zabezpieczeń. Jest to naturalne, gdyż mówiąc o metodach zabezpieczania systemów, trzeba znać potencjalne sposoby ich łamania. Jest to niezwykle ważne, choćby po to, aby stworzyć dobre zabezpieczenia” – mówi Michał Gołębiewski, rzecznik prasowy polskiego oddziału Microsoftu.
Hakowanie w CV
Czy korzystne jest jednak ujawnianie zdolności hakerskich przed przyszłymi pracodawcami? – Przypuszczam, że gdyby trafiło do nas CV osoby zajmującej się hakowaniem z wyszczególnionymi „osiągnięciami”, zamieścilibyśmy je w naszej bazie danych o kandydatach. Nie ingerowałbym w to, co jest w nim napisane. Przyjąłbym do wiadomości i nie doradzał, co pisać, a czego nie – powiedział „Dlaczego” Grzegorz Pluciński, starszy konsultant w zespole doradztwa personalnego firmy Ernst&Young. – Nigdy nie spotkałem się jednak z takim zleceniem. Nie oznacza to, że takich potrzeb na rynku nie ma – dodaje Pluciński.
Gdy młodzi ludzie mający pewne hakerskie umiejętności wysyłają CV, warto, aby zastanowili się, czy dana firma życzyłaby sobie człowieka z takim faktem w życiorysie – radzą specjaliści.
„Są stanowiska czy firmy, którym bym takiej osoby nie rekomendował, np. banki czy biura maklerskie. Trzeba wziąć jednak pod uwagę fakt, że z jednej strony osoba, która ma takie umiejętności, ma skłonności do łamania prawa, z drugiej, posiada duże umiejętności czysto informatyczne” – dodaje Pluciński.
A pracodawcom właśnie na ponadprzeciętnych umiejętnościach zależy najbardziej. „U nas w firmie haker by się po prostu nudził. Myślę, że bardziej przydałby się w typowej firmie internetowej, gdzie bardzo powinny liczyć się sprawy bezpieczeństwa” – podkreśla Michał Michalski z Computerlandu. „Przede wszystkim patrzymy na umiejętności danej osoby. Jeżeli kandydat zna się na systemach zabezpieczeń, ale jednocześnie zna metody łamania tych systemów, bo był np. hakerem, nie zmniejsza to jego szans na znalezienie pracy w naszej firmie” – zapewnia także Gołębiewski z polskiego oddziału Microsoftu.
Kwalifikacje hakerów wyceniane są przez pracodawców bardzo wysoko. Powód? Według ośrodka American Society for Industrial Security straty spowodowane przez hakerów i szpiegów to 45 mld dolarów rocznie. Z kolei w samych Stanach Zjednoczonych rocznie odnotowuje się 15 tys. ataków na komputery. Jest więc czego bronić.
Źródło: Raport Onet.pl
Zobacz także:
– Czy pracodawcy zatrudniliby hakera?
– Sieciowi drapieżcy czyli kto czyha na bezbronne serwery
– Jak hakować
– Haker kontra kraker
– Słynni hakerzy
– Słownik hakera