Hasła – idealne dla złodziei
To niewiarygodne, że mimo, iż miliony ludzi na całym świecie codziennie dokonuje transakcji finansowych poprzez Internet, tak niewiele się robi aby uniemożliwić kradzież tożsamości (identity theft) twierdzi Tony Lock – analityk z firmy Bloor Research
Niedawne badania przeprowadzone przez Opinion Research Corporation na zlecenie RSA Security ukazały stosunek i zwyczaje klientów związane z bezpieczeństwem w porównaniu z ich postrzeganiem tego tematu jeszcze rok temu. Badania przeprowadzono na grupie ponad 1000 osób, których zapytano o świadomość poczucia bezpieczeństwa w sieci. Wyniki okazały się niezbyt optymistyczne…
63% respondentów przyznało, że są dobrze poinformowani w kwestii kradzieży tożsamości (ID, dane personalne) ale tylko połowa z nich uważa, obecnie są bardziej bezpieczni niż w ubiegłym roku. W rzeczywistości co czwarty badany był zdania, że w tym momencie jest bardziej narażony na ataki a co piąty uznał, że czuje się bardziej bezpiecznie w sieci niż jeszcze rok temu.
Badania RSA dowiodły, że źródłem problemu są hasła. A raczej fakt, iż zbyt wielu ludzi używa i co najważniejsze – ufa hasłom, które dość często się powtarzają co powoduje, że ich używanie staje się dość niebezpieczne. Badania dowiodły również, że 63% respondentów używa mniej niż 5 haseł dostępu do wszystkich używanych systemów wymagających uwierzytelnienia użytkownika. Co ciekawsze 15% z nich używa tylko jednego hasła do „wszystkiego”. W rezultacie zdobywając nawet jedno cudze hasło można uzyskać dostęp do wszystkich używanych przez tą osobę systemów (np. poczty elektronicznej czy konta bankowego).
Tak długo jak będziemy wierzyć ludzkiej pamięci oraz zdolnościom do utrzymywania sekretów w odwołaniu do ochrony systemów teleinformatycznych nie będziemy mogli poczuć się bezpiecznie. Już teraz są tworzone narzędzia mające na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa redukując przy tym zależność od zawodnych haseł. Biometryczna autoryzacja juz niedługo stanie się kluczowym elementem większości systemów IT.
Źródło: The Register | IT-Analysis.com
Zobacz również:
Biometryczne „hasło” USB
Uśmiechnij się do banku
Autoryzacja w mgnieniu oka
Biometryka w organizerach
Biometryka coraz popularniejsza