Intertelecom 2002
W Łodzi, 5 marca, rozpoczęły się XIII Międzynarodowe Targi Łączności – Intertelecom 2002 które zgromadziły największych graczy polskiego rynku telekomunikacyjnego.
Tuż po oficjalnym otwarciu Targów, firma Ericsson zaprezentowała platformę Multimedia Messaging Service (MMS) – multimedialną odmianę tak bardzo popularnego w ostatnich czasach SMS’a. Multimedia Messaging Service oferuje nowe możliwości przesyłania wiadomości pomiędzy użytkownikami. Pozwala on na przesyłanie komunikatu zawierającego tekst, grafikę, zdjęcia czy nawet sygnału wideo pomiędzy urządzeniami przenośnymi. Jedną z zalet MMS’a jest to, że można do przesłać z telefonu komórkowego do PDA, na pocztę elektroniczną, czy też na drugi telefon komórkowy. Rozwiązanie przygotowane przez Ericssona zostało zaprezentowane również przez Polską Telefonię Cyfrową, operatora sieci Era. Na działającej sieci i z wykorzystaniem telefonów firmy Ericsson zostało zaprezentowane działanie usługi MMS. W trakcie dyskusji pojawiły się pytania dotyczące terminów komercyjnego wdrożenia tych usług oraz cennika. Niestety przedstawiciele Ery nie potrafili dokładnie określić ram czasowych ani przypuszczalnych cen tych usług.
Również podobną usługę zaprezentował Polkomtel – operator sieci PlusGSM. Wykorzystano do tego celu terminal firmy Nokia. Również przedstawiciele tej sieci nie potrafili dokładnie określić ani cen, ani terminów komercyjnego wdrożenia tych usług. Jednak w przeciwieństwie do Ery, Plus mówił o końcu pierwszego półrocza bieżącego roku. Przedstawiono również zarys sposobu taryfikowania MMS’ów. Najprawdopodobniej w pierwszym etapie wdrażania usługi będzie on taryfikowany w wielokrotnościach zwykłego SMS’a. Później można spodziewać się ustalenia cen za zdarzenie – czyli fakt wysłania MMS’a.
Jednym z ważniejszych wydarzeń pierwszego dnia Targów Intertelecom była konferencja Telefonii Dialog S.A. Mimo iż notuje na razie straty, stale rozwija swoje zasoby sieciowe a także stara się rozszerzać swoją ofertę produktową. Na wczorajszej konferencji przedstawiciele Dialogu zapewnili, że dotychczasowy poziom inwestycji nie zostanie wstrzymany. Nie można się spodziewać znacznej dynamiki inwestowania, ale też nie można powstrzymywać rozwoju sieci. Dialog zamierza zwiększyć swoją ofertę dotycząca dostępu do internetu. Jednym z elementów ma być wprowadzenie technologii ADSL do sieci Telefonii Dialog S.A. Wkrótce rozpocznie się testowanie tej technologii wśród grupy abonentów sieci Dialog. Dopiero po wynikach testów DSL zostanie wyceniony i wprowadzony komercyjnie do sieci Dialogu.