Marcowy ranking najczęściej występujących infekcji wirusowych
Efekty fali wirusów, która rozpoczęła się w lutym, do dziś dają się odczuć w Polsce i na świecie. Odmiany D oraz B robaka Netsky są na czele rankingu dziesięciu najgroźniejszych złośliwych kodów. W Polsce króluje Bagle ukryty w zabezpieczonych hasłem, skompresowanych załącznikach.
Marzec upłynął pod znakiem dominacji robaka Netsky, a zwłaszcza wariantów B oraz D. Odmiana D przyczyniła się do prawie 15% wszystkich zakażeń w skali globalnej, natomiast wersja B osiągnęła poziom 11% incydentów na świecie.
W Polsce pierwsza pozycja (z wynikiem 13,5%) należy do Baglepwd.zip, który zajął trzecie miejsce w światowym rankingu (7,52% infekcji). Należy pamiętać, że liczba ta obejmuje te mutacje wirusa Bagle, które rozprzestrzeniają się w „zabezpieczonych” hasłem plikach zip. Pierwszym z takich szkodników była odmiana G.
Mimo wyraźnej przewagi nowych złośliwych kodów, czwarte miejsce (z wynikiem 6,42%) przypadło koniowi trojańskiemu Downloader.L, który od czterech miesięcy pozostaje wśród najczęściej wykrywanych złośliwych kodów. W Polsce występował on dwukrotnie rzadziej i zajął dziesiąte miejsce (osiągając rezultat 3,29%). Wysoka pozycja tego trojana pokazuje, że nie tylko spektakularne szybkie ataki nowych wirusów wyrządzają szkody. Istnieje możliwość cichej i skutecznej, wielomiesięcznej infiltracji nieodpowiednio zabezpieczonego systemu. Stwarza to zagrożenie niemniej poważne, niż robaki pocztowe ostatnich dni.
Na piątej pozycji z 6% poziomem infekcji znalazł się Nachi.B (Welchia), następny robak związany z ostatnio obserwowaną falą złośliwych kodów zaprojektowanych, by usuwać z systemu robaki Mydoom.A oraz Mydoom.B. Jednak mimo pozornej łagodności wirus ten rozprzestrzenia się wykorzystując lukę w systemie Windows i jest bardzo uciążliwy. Jego brak w polskim TopTen może świadczyć o tym, że Polacy częściej instalują aktualizacje przeciwko wirusowi Blaster (komputery odporne na Blastera nie są narażone na atak Nachi).
Z miesiąca na miesiąc słabnie pozycja liderów zeszłorocznego rankingu w Polsce: Parite.B (5,81% marcowych infekcji w Polsce i mniej niż 3 na świecie) i Redlofa.A (3,32% w Polsce). Wszystko wskazuje na to, że znajdą się one w następnym rankingu jedynie wówczas, gdy kwiecień okaże się spokojnym miesiącem, bez nowych epidemii.
Kod Mydoom.A, odpowiedzialny za największą epidemię wirusową w historii komputerów, został wyparty z polskiego rankingu przez nowe szkodniki, na świecie zaś był ósmy z wynikiem nieco powyżej 4% infekcji.
Poniżej prezentujemy zestawienia najskuteczniejszych wirusów komputerowych w poprzednim miesiącu:
Świat:
W32/Netsky.D.worm – 14,67 % infekcji
W32/Netsky.B.worm – 11,59 % infekcji
W32/Bagle.pwdzip – 7,52 % infekcji
Trj/Downloader.L – 6,42 % infekcji
W32/Nachi.B.worm – 6,18 % infekcji
W32/Netsky.P.worm – 5,89 % infekcji
W32/Netsky.C.worm – 4,98 % infekcji
W32/Mydoom.A.worm – 4,00 % infekcji
W32/Bugbear.B – 2,71 % infekcji
W32/Parite.B – 2,67 % infekcji
Łączna liczba przeskanowanych komputerów na świecie wynosi 983723
Polska:
W32/Bagle.pwdzip – 13,05 % infekcji
W32/Netsky.C.worm – 12,51 % infekcji
W32/Netsky.D.worm – 10,14 % infekcji
W32/Netsky.B.worm – 8,2 % infekcji
VBS/Redlof.A – 5,81 % infekcji
W32/Bagle.E.worm – 5,04 % infekcji
W32/Bagle.N – 3,73 % infekcji
W32/Bagle.eml – 3,52 % infekcji
W32/Parite.B – 3,32 % infekcji
Trj/Downloader.L – 3,29 % infekcji
Łączna liczba przeskanowanych komputerów w Polsce wynosi 33387
Źródło: Panda Software