Międzynarodowa „batalia mózgów” już niedługo w Pradze
Czy Polacy po raz kolejny zostaną uznani za najlepszych programistów na świecie ?
Najlepsi i najzdolniejsi specjaliści w zakresie zespołowego oprogramowania spotkają się w Pradze pomiędzy 28 marca a 1 kwietnia 2004 roku, by wziąć udział w organizowanym przez stowarzyszenie ACM (Association for Computing Machinery) – 28. Światowym Finale, znanym jako Międzynarodowy Konkurs Programowania Zespołowego (International Collegiate Programming Contest). Impreza, którą rok temu wygrały „Warszawskie Orły”, jest już od lat sponsorowana przez IBM. Zaangażowanie w rozwój talentów i nowej generacji informatyków jest częścią polityki firmy na całym świecie. W międzynarodowej „batalii mózgów”, wykorzystującej technologie Open Source, Linux i Eclipse wezmą udział dwie polskie drużyny.
:: więcej zdjęć z finału ::
Zeszłoroczną edycję konkursu wygrała reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego, która w światowym finale w Beverly Hills pokonała drużyny z 69 uczelni z całego świata. Zwycięzcami konkursu ACM zostały „Warszawskie Orły”, czyli drużyna reprezentująca Uniwersytet Warszawski. Trójka studentów (Andrzej Gąsienica-Samek, Krzysztof Onak oraz Tomasz Czajka) pod opieką profesorów UW (Jan Madey i Krzysztof Diks) okazała się bezkonkurencyjna i najlepiej poradziła sobie z zadaniami.
Organizatorzy konkursu ufundowali dla zwycięzców nagrodę w postaci 10 tys. dolarów do podziału. Ponadto IBM przekazał każdemu z trzech studentów najnowszy notebook IBM ThinkPad T40 oraz zaoferował im możliwość szerszej i długofalowej współpracy (jeden ze zwycięzców np. jeździ na wakacyjne praktyki do ośrodka IBM Research). W tym roku również wezmą oni udział w konkursie, ale do Pragi pojedzie jeszcze trzech innych studentów reprezentujących po raz pierwszy na konkursie Uniwersytet Jagielloński.
W tym roku uczestnicy konkursu będą mieli możliwość bliższego poznania programów Linux i Eclipse – dwóch technologii open source, które mają bardzo wysoką pozycję na rynku oprogramowania i cieszą się pozytywną opinią ich użytkowników. Linux i Eclipse oferują swym klientom bardzo efektywne, łatwe do wdrożenia oraz bezpiecznie pracujące systemy po przystępnych cenach.
72 zespoły uczestników będą przez 5 godzin rozwiązywać skomplikowane zadania, w których najważniejszymi umiejętnościami są: zdolność logicznego i strategicznego myślenia oraz odporność psychiczna. Grupy złożone z 3 studentów z każdej z uczelni będą musiały znaleźć rozwiązanie dla 8 lub więcej zagadnień, dotyczących różnych dziedzin nauki. Członkowie każdego zespołu muszą ocenić stopień trudności każdego z zadań, opracować wymagania brzegowe i stworzyć rozwiązania programistyczne umożliwiające uporanie się z danym problemem. A wszystko to pod czujnym okiem jury złożonego z ekspertów, którzy oceniają trafność podejmowanych kroków i końcowy efekt działań całego zespołu. Ci, którzy poprawnie rozwiążą wszystkie problemy w najkrótszym czasie, zostaną nie tylko zwycięzcami, ale również otrzymają stypendium, nagrody IBM oraz prawo do tytułu najbardziej uzdolnionych ludzi świata. Na tegorocznym konkursie Polskę reprezentować będą dwie drużyny: reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz reprezentacja Uniwersytetu Jagiellońskiego.
„Dzięki konkursowi studenci rozwijają swoje umiejętności, których będą potrzebowali w przyszłości w realnych sytuacjach. Platformy open source zostały już zaadoptowane w biznesie, edukacji i rozwiązaniach dla administracji rządowej. Obecni studenci już w niedalekiej przyszłości zaczną pracę właśnie w tych sektorach jako wykwalikowani programiści” – powiedział Gabby Silberman, Program Director, IBM Centers for Advanced Studies oraz Sponsorship Ecexutive.
„ICPC jest najbardziej prestiżowym konkursem uniwersyteckim w dziedzinie informatyki, nauki i inżynierii” – powiedział dr Bill Poucher, ICPC Executive Director. „Organizowany przez ACM, wspierany przez inicjatywy uniwersyteckie oraz sponsorowany przez IBM konkurs ICPC rozwinął się w tym roku jeszcze bardziej angażując dziesiątki tysięcy najbardziej uzdolnionych studentów na całym świecie”.
W ramach zaangażowania IBM w edukację, firma będzie blisko współpracować z reprezentantami i opiekunami zespołów, dostarczając wszelkie niezbędne technologie oraz oprogramowanie do uniwersytetów. Specjaliści firmy będą również kontaktować się z wykładowcami, by dowiedzieć się, jakie doświadczenie i wiedzę mają obecnie profesorowie uniwersyteccy wobec tak szybko zachodzących zmian w świecie informatyki.
Konkurs ICPC jest najstarszą, największą i najbardziej prestiżową inicjatywą dla młodych programistów. Organizowany jest przez stowarzyszenie ACM i swoimi korzeniami sięga 1970 roku, kiedy to po raz pierwszy odbyły się zawody w drużynowym programowaniu. Odkąd IBM stał się sponsorem konkursu (w 1997 roku), liczba uczestników wzrosła czterokrotnie. W tym roku konkursy regionalne wyłoniły dziesiątki spośród tysięcy uczestników z ponad 1300 uniwersytetów z 68 krajów. Zasadą konkursu jest promowanie kreatywności, pracy zespołowej i innowacyjnego podejścia w tworzeniu rozwiązań software’owych. Inicjatywa ACM umożliwia młodym programistom sprawdzenie umiejętności pracowania pod presją czasu i w bardzo konkurencyjnym otoczeniu.
Trzymamy kciuki za obie drużyny uniwersyteckie!
Zobacz również:
Studenci UW mistrzami świata w programowaniu
Polak najlepszym informatykiem