Nawigacja samochodowa na Linuksie

Firma Denso zaprezentowała podczas ITS World Congress prototypowe systemy nawigacji samochodowej działające na systemach operacyjnych Linux i Windows CE. Przedstawione zostały rozwiązania oparte wyłącznie na Linuksie oraz tzw. system multi-OS, pracujący zarówno pod oprogramowaniem Windows CE, jak i uITRON.

Co prawda Denso już wcześniej pokazywało systemy nawigacji samochodowej działające na różnych systemach operacyjnych, ale po raz pierwszy zostało zaprezentowane rozwiązanie wykorzystujące Linuksa.

Niestety na razie Denso nie przewiduje komercjalizacji obydwu produktów. Główny powód to wysokie koszty produkcji związane z zapewnieniem dużej ilości pamięci dla tego rodzaju systemów operacyjnych. Okazuje się bowiem, że system działający na Windowsach wymaga ok. 1,3 – 2 razy więcej pamięci, niż w przypadku zastosowania oprogramowania uITRON. Po drugie urządzenia pracujące na popularnych OS są mniej wydajne pod względem niezawodności i czasu reakcji.

„Rozważając wymagania koordynacji pomiędzy samochodowymi systemami nawigacji i innymi podzespołami pojazdów – np. hamulcami czy silnikiem – okazuje się że obecnie uITRON jest niezastąpiony” – wyjaśnił rzecznik Denso. „Związane jest to z faktem, że tylko uITRON gwarantuje wystarczającą niezawodność i szybki czas reakcji jakie są wymagane od systemów operacyjnych przez rozwiązania nawigacji samochodowej”.

Niemniej w przypadku wykorzystywania systemów nawigacji samochodowej do rozszerzonych zastosowań – np. wysyłania i odbierania poczty elektronicznej, itp. – systemy operacyjne Windows CE czy Linux są bardziej użyteczne. Z tego właśnie powodu Denso zdecydowało się eksplorować ten kierunek rozwoju samochodowych systemów nawigacji.

Źródło informacji: AsiaBizTech