(Nie)bezpieczna komunikacja w Internecie
Specjaliści z Politechniki Wrocławskiej pracujący pod kierunkiem prof. Mirosława Kutyłowskiego odkryli słabe punkty protokołów SSL/TSL i SSH, najpopularniejszych protokołów zapewniających bezpieczną komunikację w Internecie.
W przypadku wykorzystania odkrytego mechanizmu przez wirusa infekującego odpowiednie oprogramowanie użytkownika, możliwe jest odszyfrowanie wszystkich komunikatów wysłanych i odbieranych przez użytkownika przy użyciu tych protokołów.
Nowością ataku jest zapewnienie swoistego monopolu: nawet pełna informacja o wirusie (i zawarty w nim materiał kryptograficzny) nie pozwalają na przeprowadzenie ataku. Potrzebne są dodatkowe klucze kryptograficzne znane jedynie konstruktorowi wirusa. Ponadto, zarażony program zachowuje się w sposób nieodróżnialny od prawidłowego.
Odkryta słabość protokołów ma duże znaczenie, ze względu na potencjalne szpiegostwo gospodarcze, nieautoryzowany dostęp do banków internetowych, itp. Wskazuje jak ważna jest kwestia pełnego zaufania do producenta oprogramowania dostarczanego bez kodów źródłowych.
Jednocześnie opracowano drobne modyfikacje standardów, pozwalające na wyeliminowanie omawianych zagrożeń. O odkryciu poinformowano organy bezpieczeństwa, niebawem zostanie zaproponowana poprawka do międzynarodowego standardu SSL.
Źródło: Politechnika Wrocławska
Politechnika Wrocławska
„Bezpieczna” E-Bankowość
Nowe, szybsze i bezpieczniejsze SSH dla biznesu