Niedociągnięcia i problemy w Service Pack 2

Od dzisiaj można pobrać Service Pack 2 dla systemu Windows XP ze strony windowsupdate.microsoft.com bądź za pomocą aktualizacji automatycznych. Niestety użytkownicy, którzy już długo czekają na SP2 mogą być nieco zawiedzeni – okazuje się, że ów SP2 (Polscy użytkownicy systemu Windows XP będą musieli nieco dłużej poczekać na polską wersję Service Pack) po instalacji może powodować problemy w działaniu z niektórymi aplikacjami. Na czas dzisiejszy stwierdzono problemy w 50 aplikacjach.

Na stronach Microsoftu została udostępniona lista z aplikacjami, które mogą powodować problemy w działaniu po uaktualnieniu systemu do najnowszego Service Packa. Dodatkowo dostępna jest lista niedziałających programów którą również warto przeglądnąć.

Problem w głównej mierze dotyczy nowego systemu firewall, w którym dokonano wiele zmian – firewall ten standardowo blokuje wszystkie porty, co w znacznym stopniu poprawia bezpieczeństwo, tym samym blokując poprawne funkcjonowanie zainstalowanych aplikacji. Aby ominąć ten problem wystarczy ręcznie skonfigurować firewall.

Niestety nie jest to jedyny problem, jaki może spotkać użytkowników korzystających z dobrodziejstw drugiej wersji Service Pack. Otóż jak się okazuje, firewall oprócz blokowania ruchu wychodzącego, może zostać wyłączony przez inne aplikacji, na przykład wirusa, zaś sami producenci konkurencyjnych firewall twierdzą, że wykorzystywany standardowy firewall w systemie Windows może przyczynić się do zwiększenia ataków na system użytkowników.

Osobiście twierdzę, że polityka bezpieczeństwa, jaką przyjął Microsoft nie jest jakimś niedociągnięciem czy też błędem – nacisk w głównej mierze położony był na bezpieczeństwo a przecież nie każdy ma dostęp do Internetu (z ostatnich badań przeprowadzonych przez SMG/KRC Poland Media S.A. prawie 25 procent Polaków korzysta z Internetu) tak więc teoria o problemach wynikających z użytkowania Service Pack 2 jest błędna i ogranicza się do własnoręcznego skonfigurowania firewalla. Niemniej jednak Microsoft przyznał, że rzeczywiście w niektórych przypadkach Windows Firewall może zostać wyłączony przez specjalnie przygotowany program.