Parada Internautów

Już w najbliższy weekend w Warszawie na Placu Zamkowym odbędzie się Parada Internautów. Organizatorzy zapowiadają wiele atrakcji – koncerty, pokazy multimedialne i filmowe, ślub pary internetowej, bezpłatny czas w internecie dla wszystkich.

Pierwsza Parada Internautów rozpocznie się w sobotę, w samo południe na warszawskim Placu Zamkowym którą otworzy prezydent Warszawy – Paweł Piskorski. Pochód internautów i sympatyków internetu wraz z motocyklistami z klubu Harley Davidson ruszy z Placu Zamkowego w kierunku Pomnika Kopernika. Towarzyszyć mu będą trzy lawety: Polskiego Bractwa Kawalerów Gutenberga, telewizji muzycznej VIVA POLSKA i RMF FM.

Przez dwa dni w kilku kawiarenkach internetowych w centrum miasta dostęp do sieci będzie bezpłatny.

W sobotni wieczór dla internautów zagra na Placu Zamkowym Republika, a na Małej Scenie teatr Montownia zaprezentuje pokaz online pt. „Jak to widać w Internecie”. Przegląd Reader”s Digest zaprasza na CyberKulturalny Maraton Filmowy (w programie „Łowca Androidów”, „Wirtualni Wojownicy”, „Cube”), a w namiocie Gazety Wyborczej odbywać się będą pokazy cyklotrialu czyli akrobacji rowerowych oraz wystawa najnowocześniejszych modeli rowerów.

W piątek 14 września z okazji jubileuszu 10-lecia polskiego Internetu Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa (NASK) i Interdyscyplinarne Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego (ICM UW) organizują uroczyste sympozjum „Rewolucja informacyjna – 10 lat Internetu w Polsce”.

Sympozjum rozpocznie się o godzinie 10:00 w kolebce polskiego internetu, za którą uważany jest Wydział Fizyki UW przy Hożej 69.

W programie przewidziano m.in. referaty o historii powstania polskiego internetu, jego roli w rozwoju nauki i techniki, obecnych możliwościach Internetu oraz o perspektywach jego rozwoju i wpływu na życie społeczne i gospodarcze kraju.

Odbędzie się także eksperymentalny internetowy koncert będący prawykonaniem utworu Stanisława Moryto Ad laudes, specjalnie napisanego na tę szczególną okazję. Wykonają go trzy zespoły chóralne (znajdujące się w różnych miastach Polski: w Warszawie – AMFC Vocal Consort, w Gdańsku – Schola Cantorum Gedanensis, w Krakowie – Capella Cracoviensis) pod dyrekcją Rektora Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina, prof. Ryszarda Zimaka.

Zaraz po koncercie w Pałacu Kazimierzowskim (UW) zostanie otwarta wystawa Komputer jako tworzywo, połączona z pokazem pracy przy komputerach wybitnych artystów grafików: Tadeusza Dominika, Leszka Hołdanowicza, Waldemara Świerzego i Leszka Zbijowskiego.

Swój wkład w obchody 10-lecia polskiego internetu będzie miało również Centrum Sztuki Współczesnej, które 14 września rozpocznie na Hożej cykl pokazów i prelekcji na temat net.art – sztuki multimedialnej z pogranicza nowych mediów i internetu.