Pentagon zmienia adresację na IPv6
Amerykański departament obrony ogłosił w piątek, że w ciągu najbliższych pięciu lat najnowocześniejsze amerykańskie systemy uzbrojenia, rozpoznawania oraz telekomunikacji będą oparte o internet nowej generacji. Szef informacji Pentagonu, John Stenbit powiedział, że obecnie używania sieć internetowa, w której tworzeniu przed dwoma dekadami miał udział amerykański departament obrony (agencja DARPA), przestała spełniać wymagania nowoczesnego uzbrojenia w jakie wyposażana jest współczesna armia.
Zdaniem Stenbita wykorzystywany przez Pentagon od 30 lat protokół internetowy IPv4 nie jest wystarczająco bezpieczny oraz powoduje „gubienie” istotnych porcji informacji w transmisjach takich jak na przykład videokonferencje.
Inną wadą obecnego systemu jest według Pentagonu ograniczony system numeracji domen. Dotychczas stosowany protokół IPv4 nadaje adresy składające się z 32-bitowych ciągów cyfr. Tej wady nie będzie miał wdrażany właśnie nowy protokół IPv6, który odsunie problem braku wolnych numerów IP (Internet Protocol). IPv6 oparty jest bowiem na 128-bitowym adresowaniu.
W obecnym systemie Azji przyznano stosunkowo mało adresów IP. Niemal 80 proc. z nich trafiło do USA. Na 1,3 mld mieszkańców Chin przypada w ten sposób ok. 22 mln adresów. Tymczasem szacuje się, że do 2007 r. z internetu będzie korzystać 62,5 mln Chińczyków. Więcej na ten temat w newsie: „Deficytowe IP”.
Stenbit zapowiedział przejście Pentagonu na IPv6 w ciągu najbliższych pięciu lat – do tego czasu będzie go wykorzystywać większość dostępnych na rynku urządzeń infokomunikacyjnych, jak telefony komórkowe, czy laptopy. Nowy standard stanie się podstawą stworzonej przez amerykański departament obrony światowej sieci informacyjnej (Global Information Grid), która zepnie systemy rozpoznawcze, uzbrojenie, siły powietrzne i naziemne oraz systemy informacyjne i telekomunikacyjne. Wszystkie urządzenia kupowane przez Pentagon po 1 października tego roku muszą pracować w protokole IPv6.
Źródło: Reuters / Gazeta.pl
Protokół IPv6 – PDF prezentujący protokół IPv6. Przedstawia wymagane oprogramowanie, sposoby konfiguracji i podłączenia Linuksa do istniejących sieci IPv6. Więcej materiałów w dziale ebooks | PDF
Zobacz również:
Deficytowe IP
Nowy IPv6
Routery Cisco z IPv6
Więcej newsów i artykułów dot. Pentagonu.
Dowiedz się wiecej o IPv6 z książki TCP/IP dla każdego