PLD Linux 1.0 już oficjalnie

Jak informuje grupa Polish Linux Distribution, zostały zakończone prace nad stabilną wersją dystrybucji PLD Linux 1.0. Dla przypomnienia, PLD Linux to system operacyjny działający na czterech różnych architekturach sprzętowych oraz jest największą istniejąca dystrybucją Linuksa korzystającą z systemu pakietów RPM – aktualna wersja zawiera ponad 3200 gotowych programów.

PLD działa na praktycznie każdej współczesnej architekturze, w tym na komputerach typu x86, PowerPC, Sparc i Alpha. Modularna budowa ułatwia przystosowanie PLD do dowolnych wymagań stawianych systemowi operacyjnemu.

Dzięki dostępności takich graficznych środowisk pracy jak KDE i GNOME, oraz pakietów biurowych, oprogramowania graficznego i multimedialnego, przeglądarek stron WWW a także niezliczonej ilości innych programów, PLD jest idealną dystrybucją mogącą znaleźć zastosowanie w domu i w biurze.

PLD zapewnia bezpieczne korzystanie z usług typu home banking czy zakupy przez internet – dostępne przeglądarki wspierają 128-bitowe szyfrowanie połączeń. Przyszłościową możliwością oferowaną przez tę dystrybucję jest wsparcie części dostępnych programów pocztowych dla certyfikatów x.509, co pozwoli na proste korzystanie z wprowadzanego właśnie w Polsce podpisu cyfrowego.

Nacisk na bezpieczeństwo, dostępność serwerów praktycznie wszystkich istniejących usług sieciowych oraz wsparcie dla IPv6 powoduje, że komputery pracujące pod kontrolą PLD są już używane w roli serwerów internetowych na całym świecie.

Instalację PLD ułatwia zarówno istniejący instalator samego PLD, jak i możliwość doinstalowywania kolejnych pakietów przez sieć dzięki programom poldek oraz apt-get. Poldek jest programem zaprojektowanym specjalnie dla PLD. Pozwala na łatwe i proste instalowanie i usuwanie pakietów zarówno z dystrybucyjnych płyt CD, jak i sieci. Nie zachodzi przy tym obawa zainstalowania niepełnego oprogramowania – instalatory mają wbudowany system sprawdzania zależności i w chwili stwierdzenia braku bibliotek lub oprogramowania koniecznego do działania właśnie instalowanego programu, automatycznie doinstalują potrzebne pliki.

Sama dystrybucja dostępna jest za darmo poprzez sieć z serwerów projektu, których lista jest dostępna na stronie http://www.pld.org.pl/distrib/ftp/

Ponadto, warto jeszcze wspomnieć o Zlocie Deweloperów PLD który odbędzie się w Warszawie 13-15 grudnia 2002 roku. Wszyscy chętni proszeni są o wpisanie się na listę która dostępna jest pod adresem: http://zlot.PLD-builder.net