Podsumowanie roku 2005

Czas na podsumowanie, poprzez pryzmat bezpieczeństwa teleinformatycznego, kończącego się roku 2005. Przez ostatnie 12 miesięcy internetową domeną były coraz to wymyślniejsze wirusy oraz coraz to bardziej zaawansowane i zorganizowane grupy cyber-przestępców.
Wojna wirusów

Największą bolączką 2005 roku były wirusy oraz trojany ukierunkowane już na konkretne komercyjne cele (można dostrzec, iż „imprezy masowe” odchodzą na dalszy plan).

Mieliśmy także okazję obserwować istną plejadę wirusów. Najpierw zbierający swe żniwa Sober a następnie Zotob, który skutecznie uprzykrzał życie mediom.

W roku 2005 doszło także do wielu aresztowań, m. in. aresztowania w Turcji i Maroku (Zotob) oraz aresztowanie Svena Jaschan (twórca takich wirusów jak NetSky czy Sasser).

Oprogramowanie typu spyware, którego zadaniem jest śledzenie Naszych poczynań oraz odkrywanie Naszych „sieciowych zachowań”, osiągnęlo w tym roku rekordowe rozmiary (pomijając zyski ich twórców..)
Cyber-przestępczość

Rok 2005 zostanie także zapamiętany jako rok szybkiego rozwoju cyber-terroryzmu oraz grup, które zawodowo zajmują się przestępstwami komputerowymi na szeroką skalę.

W tym roku miał miejsce istnty zalew nowych „cyber-gangów” oraz „karteli”, których głównym źródłem dochodów była cyber-przestępczość.

Przypuszczalnie, w bierzącym roku światowe dochody z tytułu przestępstw komputerowych były wyższe niż dochody uzyskane ze światowej dystrybucji i sprzedaży narkotyków.

Dlatego też, najlepiej zorganizowane cyber-gangi zaczęto nazywać „kartelami”, które posiadają zaawansowaną miedzynarodową strukturę oraz wewnętrzną hierarchię, przy czym bardzo często są silnie powiązane ze „zwykłym” światem przestępczym.

Głośnym echem odbiła się także nieudana próba kradzieży 423mln USD z Japońskiego banku Sumitomo Mitsui (filia w Londynie).
Phishing

Jeżeli chodzi o phishing, stał się on o wiele bardziej skomplikowany, nie polega już tylko na tworzeniu stron złudnie przypominających strony prawdziwych banków czy też nie polega już na zwykłym preparowaniu podsyłanych linków. Phisherzy upatrzyli swoje nowe możliwości m. in. w serwerach DNS.

Najwięcej udanych ataków typu phishing odnotowano w Wielkiej Brytanii, Niemczech oraz Finlandii.
Wirusy mobilne

Rok 2005 przyniósł także niejako nowe zagrożenia: wirusy rozprzestrzeniające się za pomocą telefonów komórkowych. Mowa tu m.in o trojanie Skulls czy też wirusie CommWarrior.
Tak więc rok 2006 zapowaiada się naprawdę ciekawie i imponująco..
Źródło: The Register, Observer