Polacy w finale Imagine Cup 2005
Już za kilka dni odbędzie się finał organizowanego przez Microsoft, dorocznego konkursu dla studentów Imagine Cup 2005. 27 lipca, w Jokohamie, w rozgrywkach finałowych wezmą udział aż trzy zespoły z Polski.
Tegoroczna edycja konkursu upływa pod hasłem „Tworzenie świata, w którym technologie znoszą wszelkie bariery między ludźmi”.
Zespoły rywalizują w dziewięciu kategoriach. Łącznie, we wszystkich kategoriach, startowało w tym roku 535 studentów z Polski.
W finale znalazły się trzy ekipy reprezentujące nasz kraj, jedna konkuruje w kategorii „Krótki Film”, dwie w kategorii „Tworzenie Gier”.
Zadaniem uczestników kategorii „Krótki Film” było stworzenie animacji, która zaprezentuje problem barier pomiędzy ludźmi.
Wśród sześciu finalistów tej kategorii znaleźli się Julia Górniewicz i Jacek Barcikowski z Uniwersytetu Warmii i Mazur w Olsztynie, czyli zespół o nazwie SKYLINED.
Do konkursu przygotowali półtoraminutową animację pt. „Pudeuka” („Boxes”), stworzoną w technice 2D.
W Jokohamie zmierzą sie z drużynami z Indii, Kanady, Meksyku, Turcji oraz Stanów Zjednoczonych.
Kategoria „Tworzenie Gier” wymagała od uczestników nie tylko umiejętności algorytmicznych i programistycznych, ale także wiedzy na temat sztucznej inteligencji i gier strategicznych.
Zawodnicy mieli za zadanie zaprojektowanie algorytmu sztucznej inteligencji, kierującego poczynaniami bohaterów gry.
Podróżując po organiźmie profesora Hoshimi i sterując nanorobotami i białymi krwinkami, mieli za zadanie uratować go przed złośliwymi wirusami.
Konkurs składał się z 4 rund. W pierwszej rundzie, przeznaczonej do rejestracji uczestników, wzięło udział 2000 drużyn z całego świata.
Runda druga miała charakter eliminacji krajowych i wyłoniła po 8 zwycięskich drużyn z każdego kraju.
W rundzie trzeciej wzięło udział 120 zespołów, z których ostatecznie do finału światowego zakwalifikowało się sześć.
Wśród nich aż dwa z Polski: Al@PUT, w osobach Wojciecha Jaśkowskiego oraz Jakuba Gorgolewskiego z Politechniki Poznańskiej oraz LORD of the BOTS, czyli Rafał Gliszczyński i Przemysław Makosiej z Politechniki Łódzkiej.
W finałowej rozgrywce spotkają się z drużynami z Brazylii, Chin, Estonii oraz Kanady.
„Cieszy nas bardzo sukces Polaków, tym bardziej, że tegoroczna rywalizacja przebiega na bardzo wysokim poziomie. Polscy studenci posiadają szeroką wiedzę w zakresie nowoczesnych technologii i ogromny potencjał twórczy.”
„Jesteśmy przekonani, że będą umieli skorzystać z tych atutów nie tylko w finale konkursu, ale również później, w życiu zawodowym. Tymczasem życzymy im sukcesu w Japonii i zapału do tworzenia nowych rozwiązań” – powiedział Karol Wituszyński z polskiego oddziału Microsoft.
Konkurs Imagine Cup powstał z myślą o młodych twórcach technologii informatycznych.
W tym roku dbywa się już po raz trzeci i cały czas się rozwija.
Podczas gdy w pierwszej edycji, w jedynej kategorii (Software Design) rywalizowało 1 tys. studentów z 25 krajów, tegoroczny Imagine Cup to już ponad 16 tys. studentów, reprezentujących 92 kraje i rywalizujących w 9 kategoriach konkursowych:
Projektowanie Oprogramowania,
Krótki Film,
Algorytm,
Wizualizacja,
Projekt dla Office,
Tworzenie Gier,
Technologie Informatyczne,
Tworzenie Witryny Internetowej,
Biznes Plan.
Konkurs ma na celu zaprezentowanie możliwości, jakie otwierają się przed ludźmi w ich codziennym życiu, dzięki wykorzystaniu nowych technologii.
Międzynarodowa rywalizacja w największym na świecie konkursie dedykowanym dla studentów jest jednocześnie okazją do wymiany doświadczeń, a także szansą na dostęp do nowoczesnych technologii i realizację swoich projektów i ambicji.
W finałach w Jokohamie weźmie udział 80 drużyn – w sumie 212 studentów z 44 krajów z całego świata.
Imagine Cup 2005
Da się zniszczyć Facebooka?
Anonymous vs. meksykański kart…
Nowy Android będzie bezpieczny…
Hakerzy zaatakowali usługi tel…
Microsoft przygotował “obejści…
Infekujące sajty z WordPressem…
Niebezpieczne malware na iOS 5
Stary kod tym razem atakuje Ma…
Jak “popsuć” więzienie od zewn…
Kolejny atak na centrum certyf…