Polski rząd czeka na reakcję Unii Europejskiej w sprawie VAT na internet
Polski rząd czeka na reakcję Unii Europejskiej w sprawie stanowiska dotyczącego stosowania 22-proc. stawki podatku VAT na internet – poinformował wicepremier Jerzy Hausner na konferencji po posiedzeniu rządu. Dodał, że dla Polski najważniejszą sprawą jest to, by najpierw obniżyć ceny na internet, a w drugiej kolejności dostosowanie się do prawa UE.
„Wszystkie nasze działania będą zmierzały do tego, by nie doprowadzić do wzrostu kosztów na internet. Drugą sprawą jest dostosowanie naszego prawa do UE” – powiedział Hausner.
W swoim stanowisku rząd zamieścił informację dla Komisji Europejskiej, że złoży wniosek do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem o zgodność z konstytucją stosowania obniżonej 7-proc. stawki VAT na usługi dostępu do internetu.
Oprócz tego Komisja Europejska otrzyma informację, że polski minister finansów jest gotów przygotować projekt nowelizacji ustawy o podatku VAT, zakładający wprowadzenie podstawowej, 22-proc., stawki VAT na usługi dostępu do internetu.
Zgodnie z prawem wspólnotowym, Polska powinna stosować stawkę podstawową VAT, czyli 22 proc., na usługi dostępu do internetu. Nie stosuje jej jednak, bo parlament przyjął przepis zezwalający na stosowanie obniżonej 7-proc. stawki.
Wszystko wskazuje na to, że stawka VAT na usługi dostępu do internetu będzie wynosić 22 proc. Dla firm oczywiście jest to bardzo dobre rozwiązanie m.in. z powodu przyrostu gotówki, niestety dla użytkowników – nie. Gdyby jednak zastanowić się rozsądnie nad tym problemem można dojść do wniosku, że całe to zamieszanie nie miałoby miejsca gdyby Polski rząd zajął się obniżeniem ceny usług dostępu do internetu bezpośrednio u operatora zdecydowanie dominującego na rynku telefonii stacjonarnej – Telekomunikacji Polskiej SA, a nie manipulowaniem stawką VAT. Nie dość, że Polskę mogą czekać wysokie sankcje z tytuły naruszania prawa europejskiego przez wprowadzenie zwolnienia z podatku VAT na internet, to jeszcze użytkownicy będą płacili drożej za dostęp do internetu.
A zatem powrót do wyższego VAT’u jest nieunikniony. Jednak gdyby obniżyć ceny dostępu (mowa tu o cenach, jakie narzuca Telekomunikacja Polska) to jak dla mnie niech będzie już te 22 proc. VAT’u za internet, ale niech opłata miesięczna w tym przypadku będzie nawet o połowę mniejsza niż dotychczasowa.
Źródło informacji: PAP
Zobacz również:
– Ceny dostępu do Internetu w Polsce na tle krajów europejskich
– VAT na Internet: Polska odpowie UE