Portale wybierają się na emigrację
Jak donosi dzisiejszy Puls Biznesu sytuacja, w jakiej znajdują się alternatywni dostawcy internetu i portale, jest bliska granicy absurdu. Dobija ich Neostrada. Coraz większej liczby dostawców internetu i portali nie stać na zakup łącz od Telekomunikacji Polskiej (TP). W branży internetowej coraz częściej słychać głosy, że już wkrótce zawartość rodzimych portali może być z tego powodu utrzymywana poza Polską, bo tam łącza są wielokrotnie tańsze.
„Przeniesienie infrastruktury technicznej Interii.pl poza granice kraju w całości lub części jest jednym z wariantów analizowanych przez nas zarówno pod kątem ekonomicznym, jak i prawnym” – mówi Tomasz Jażdżyński, prezes spółki.
Tańsza zagranica
Przeprowadzone przez krakowski portal testy techniczne takiego rozwiązania wykazały, że nie miałoby ono wpływu na szybkość dostępu do stron ani nie spowolniłoby korzystania z jego usług. Utrzymywanie szerokopasmowych łącz to dla portali drugi, po wynagrodzeniach pracowników, koszt ich funkcjonowania.
„Koszty krajowych łączy to poważne obciążenie naszego budżetu. Za granicą ceny są znacznie niższe” – potwierdza Mariusz Biedrzycki, dyrektor działu komunikacji marketingowej Onet.pl.
Walka o standardy
Telekomunikacja nie ma sobie w tej kwestii nic do zarzucenia.
„Wobec dostawców treści w internecie stosujemy reguły powszechnie stosowane na świecie w relacjach operator-content provider” – twierdzi Piotr Kostrzewski, szef biura prasowego telekomu.
O tym, że współpraca między operatorem a portalami daleka jest od ideału, świadczy choćby fakt, że Interia.pl, Onet.pl, Gazeta.pl oraz o2.pl uczestniczą w pracach nieformalnej grupy. Celem jej działalności jest wymuszenie na TP światowych standardów w zakresie wymiany ruchu internetowego.
Źródło: Puls Biznesu (str. 10), autor: Marcin Kuśmierz