Prezent dla Warszawy – bezpłatne oprogramowanie „open source”
W dniu 15 grudnia br. Unia Polityki Realnej przekazała na ręce prezydenta Warszawy nowoczesne oprogramowanie przeznaczone do komputerów używanych w miejskich urzędach. Zmiana systemu przyniesie miastu 70 milionów złotych oszczędności. Podobne systemy działają już m.in. w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, Unia Polityki Realnej przekazuje na ręce Prezydenta miasta stołecznego Warszawy Lecha Kaczyńskiego oprogramowanie przeznaczone do komputerów używanych w instytucjach miasta. Dotychczasowe wydatki na oprogramowanie pochłaniały olbrzymie sumy. Szacuje się, że w ciągu najbliższych pięciu lat byłoby to co najmniej 70 milionów złotych. Obniżenie kosztów funkcjonowania administracji miejskiej da możliwość innego zagospodarowania pieniędzy podatników.
70 milionów złotych to:
– nowa stacja Metra lub
– 70 nowych autobusów niskopodłogowych lub
– 10 nowoczesnych hal sportowo-widowiskowych lub
– 40 kilometrów dróg miejskich lub
– 35 boisk za sztuczną nawierzchnią.
Proponowane przez Unię Polityki Realnej rozwiązanie wykorzystały już w swoich instytucjach publicznych innego kraje np.: Niemcy, Wielka Brytania i Chiny. Unia Europejska w swych zaleceniach także sugeruje wykorzystanie takiego oprogramowania, gdyż przynosi ono bardzo duże oszczędności finansowe oraz eliminuje problemy związane z piractwem komputerowym. Projekt Komisji Europejskiej idzie w parze z decyzjami siedmiu krajów europejskich, które przenoszą swoją administrację na platformy linuksowe. Są to: Finlandia, Norwegia, Szwecja, Dania, Niemcy i Włochy. Główną przyczyną dla której zaczęto myśleć o przeniesieniu komputerów rządowych na Linuxa, jest tempo zmian, jakie wymuszają na swych klientach producenci płatnych programów. Nowe wersje tradycyjnego oprogramowania oznaczają ciągle nowe wydatki.
W naszym kraju również można znaleźć przykłady wykorzystania rozwiązania proponowanego przez Unię Polityki Realnej. Urząd Miasta Lublin, Warszawski Hotel Sobieski, Zakłady Energetyczne i Komunikacyjne, Kancelaria Sejmu, czy Biuro Bezpieczeństwa Narodowego to niektóre z wielu instytucji stosujących oprogramowanie Open Source.
Celem Unii Polityki Realnej jest uczulenie warszawskich urzędników na ekonomicznie dobre rozwiązania stosowane z powodzeniem w wielu innych miastach i krajach. Za późno już na dzielnicę Wesoła i Wawer, gdzie właśnie zakupiono nowe komputery i oprogramowanie za ponad 400 tys. złotych ale pozostałe mają jeszcze szansę zaoszczędzić poważne sumy.
Według szacunków UPR wykorzystanie systemu Linux spowoduje prócz wspomnianych wcześniej 70 milionów złotych, dodatkową oszczędność rzędu 150 milionów złotych na wymianie sprzętu komputerowego, którą wymusiło by płatne oprogramowanie.
Linux – to nowoczesny, darmowy i uznany przez specjalistów system operacyjny z rodziny Unix – tej samej, z której pochodzą systemy operacyjne dużych komputerów na świecie. System jest stabilny, ma szerokie pole zastosowań i duże możliwości konfiguracyjne. Dostępne są dla niego narzędzia biurowe – niezbędne w pracy urzędów: edytory tekstów, arkusze kalkulacyjne, bazy danych, programy do tworzenia prezentacji. Darmowe pakiety o powyższej funkcjonalności to np. OpenOffice i KOffice. Są one równie użyteczne i wygodne jak droższe oprogramowanie konkurencji stosowane obecnie w miejskich instytucjach.