Raport: Przestępstwa komputerowe rosną w siłę
Jak wynika z najnowszego raportu, liczba komputerów osobistych, będących nieświadomymi nosicielami kodów typu „zombi” rośnie w zaskakującym tempie.
W okresie od kwietnia do czerwca odnotowano 13000 incydentów z udziałem wrogiego kodu, znanego również jako „bot”.
Autorem tego raportu jest producent oprogramowania antywirusowego – firma McAfee.
Liczba ta, w porównaniu z poprzednim kwartałem wzrosła czterokrotnie.
McAfee oszacował, że w pierwszej połowie 2005 roku ofiarą botów, spyware’u i adware’u padło 63 procent więcej komputerów niż w całym roku 2004.
Eksperci od zabezpieczeń komputerowych twierdzą, że „sieci zombi” (sieci z systemami zainfekowanymi oprogramowaniem typu bot) stanowią rosnące zagrożenie dla konsumentów i biznesu.
Zdaniem ekspertów programy infekują zagrożone komputery dzięki czatom i sieciom wymiany plików, a użytkownicy komputerów często nie są świadomi ich obecności.
Intruzi są w stanie zdalnie kontrolować zainfekowany komputer lub całą sieć.
Przy pomocy kontrolowanego sprzętu mogą oni na przykład atakować inne komputery i strony internetowe, rozsyłać spam i kraść dane.
Podobnie jak większość robaków i wirusów, programy typu zombi obierają sobie za cel głównie sprzęt z systemami operacyjnymi Microsoft Windows.
W ten sam sposób działa spyware i adware – ukradkiem instaluje się na komputerach niczego nie podejrzewających ofiar.
Jednak w odróżnieniu od programów zombi, celem spy/adware’u jest rejestrowanie przeglądanych przez użytkownika witryn i wyświetlanie reklam typu pop-up.
Programy te stały się przekleństwem Internetu, uniemożliwiając sprawne korzystanie z sieci i spowalniając pracę komputerów.
Publiczny protest przeciwko tego typu praktykom dotarł do prawodawców.
Amerykański Kongres rozpatruje kilka ustaw przeciwko oprogramowaniu spyware. Amerykańska Federal Trade Commission (państwowa komisja handlu) i związane z nią agencje zapowiedziały, że wpłyną na providerów usług internetowych, aby ci ukrócili praktyki twórców oprogramowania zombi.
Prokurator Generalny Nowego Jorku Eliot Spitzer złożył w kwietniu pozew przeciwko providerowi Intermix Media – oskarżył firmę o wdrażanie oprogramowania adware i spyware, które zagrażało handlowi i bezpieczeństwu online.
McAfee pozostaje jednak pesymistyczne w kwestii walki z „potencjalnie niechcianym oprogramowaniem”.
„W Kongresie rodzą się cztery ustawy anty-spyware’owe, które mają ułatwić rozwiązanie tego rosnącego problemu, jednakże naszym zdaniem problem ów i tak przybierze na sile” – oświadczył w poniedziałek Vincent Gullotto, wiceprezes McAfee.
McAfee jednocześnie odnotował wzrost liczby nowych niechcianych programów, tworzonych w przeciągu ostatniego kwartału o 12 procent w porównaniu z poprzednim okresem.
Liczba całkowitych słabych stron systemów komputerowych wzrosła o około 5% w drugim kwartale, w porównaniu z tym samym okresem w zeszłym roku. Wartość ta – zdaniem McAfee – przekroczyła 1000.
Jednocześnie firma zaznacza, że coraz więcej ataków przeprowadza się celem uzyskania korzyści finansowej. Niektórzy atakujący używają programów aby wykraść dane związane z finansami, inni starają się uzyskać okup przejmując całkowitą kontrolę nad komputerem bądź całą siecią.
McAfee ostrzega, że odkryto nową metodę hackowania telefonów komórkowych, przy użyciu bezprzewodowej technologii Bluetooth. Metoda ta umożliwia atakującemu – dzięki specjalnemu urządzeniu – połączenie z zestawem wykorzystującym Bluetooth bez autoryzacji.
Źródło: http://news.com