Szczecińscy hakerzy złapani
Policjanci ze specjalnego Zespołu zajmującego się zwalczaniem przestępczości komputerowej Wydziały dw. z Przestępczością Gospodarcza Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie zatrzymali dwóch młodych hakerów, mieszkańców Szczecina 16-letniego Michała W. oraz 19– letniego Rafała D. , którzy włamali się do sieci komputerowej jednej z firm.
Policyjni specjaliści zajmujący się przestępczością komputerową i internetową namierzyli hakerów , którzy włamują się do sieci komputerowych różnych firm. Policjanci skorzystali również z pomocy specjalistów z Akademickiego Centrum Informatyki. Po ustaleniu faktu, iż doszło do złamani zabezpieczeń w jednej z firm, policjanci rozpoczęli żmudne „namierzanie” komputerów hakerów.
Hakerzy w celu zatarcia śladów wejścia, korzystali z pośrednictwa kilkunastu innych serwerów na których posiadali konta założone legalnie bądź uzyskane w wyniku włamania. Policjanci musieli dotrzeć do wszystkich firm , będących właścicielami serwerów aby uzyskać materiał dowodowy.
Po nitce do kłębka, policyjni specjaliści zidentyfikowano komputery z których korzystali sprawcy dokonując włamań. Okazało się, że korzystają z nich dwaj młodzi szczecinianie i jak ustalono, od przynajmniej kilku miesięcy „zabawiali się” dokonywaniem włamań do różnych sieci komputerowych. Jakich okaże się w trakcie postępowania.
Mechanizm działania hakerów był dosyć prosty. Korzystając z posiadanego sprzętu i oprogramowania (w większości pirackiego) wynajdowali sieci komputerowe i znajdowali błędy w ich zabezpieczeniach. Po włamaniu do sieci komputerowej wykradali hasła zabezpieczające do kont, co otwierało im drogę do kolejnych komputerów w sieci. Komputery do których się włamywali , wykorzystywali do tzw. wojen IRC tzn. powodowali blokowanie lub przejmowano kanały na których odbywały się rozmowy IRC.
Na tym etapie postępowania nie stwierdzono, aby młodzieńcy kasowali pliki , czy dokonywali zmian w komputerach do których się włamali. Straty, na które narażali firmy to przede wszystkim kilkadziesiąt godzin pracy administratorów, którzy usuwali skutki włamań oraz ograniczenia możliwości ich komputerów poprzez angażowania ich mocy oraz obciążanie przepustowości łączy poprzez wysyłanie dużych ilości pakietów informacji.
W dniu wczorajszym dokonano przeszukań w mieszkaniach obydwu hakerów i zabezpieczono duże ilości oprogramowani pirackiego o wartości rynkowej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Zabezpieczono również komputery i na tej podstawie biegli określą do ilu i jakich firm włamali się młodzi ludzie. Znaleziono również notatki , które robili dokonując włamań.
Za dokonywanie włamań wstępnie ustalono, że młodzieńcy mogą odpowiadać z art. 281 $1 kk , za co grozi im kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.