The Earth Simulator
Japoński koncern NEC wczorajszego dnia zaprezentował swój superkomputer The Earth Simulator. Wykorzystywany on będzie przez Earth Simulator Center (ESC) do badań i prognozowania zjawisk atmosferycznych na świecie, zmian klimatycznych i tektonicznych oraz zanieczyszczeń środowiska. Koncern NEC podaje, że komputer ten o mocy obliczeniowej 40 teraflopów jest najszybszy na świecie.
Symulator Ziemi zaprojektowany został przez Earth Simulation Research and Development Center przy współpracy japońskiej Narodowej Agencji Kosmicznej, Japońskiego Instytutu Energii Atomowej oraz Centrum Badań i Technologii Japońskiej Marynarki Wojennej. Głównym zadaniem superkomputera jest stworzenie wirtualnej planety Ziemia – rodzaju makiety, mającej pomagać w rozwiązywaniu globalnych zjawisk klimatycznych i ekologicznych. Naukowcy z Earth Simulator Center chcą też przy jego pomocy symulować kataklizmy i szukać sposobów na radzenie sobie z nimi, jak i ograniczanie i usuwanie ich skutków. Dane pobierane są z sieci, umieszczonej na satelitach, bojach morskich i naziemnych punktów obserwacyjnych.
A teraz coś o budowie superkomputera. Symlator Ziemi zajmuje powierzchnię 3250 metrów kwadratowych, składa się z 640 węzłów i 5120 procesorów wektorowych NEC SX6 o łącznej mocy obliczeniowej wynoszącej 40 bilionów operacji zmiennoprzecinkowych na sekundę, a jego pamięć operacyjna mieści 10 terabajtów informacji.