Trefny pasek kart VISA
Visa wycofuje wprowadzane od końca ubiegłego roku karty z holograficznym paskiem magnetycznym. Nieoficjalnie bankowcy mówią, że Visa może mieć kłopoty z zapewnieniem bezpieczeństwa tych kart.
Oficjalnie – są problemy techniczne w punktach sprzedaży.
– Nie ma problemów z bezpieczeństwem. Są tylko kłopoty z przeprowadzeniem transakcji w pewnych warunkach – zapewnia „Rz” Małgorzata O’Shaughnessy, dyrektor generalna Visa Polska.
Jednak w oficjalnym piśmie rozesłanym do swoich członków Visa prosi zarówno o wstrzymanie od 14 marca, czyli od wczoraj, produkcji kart z trefnym paskiem, jak i również ich wydawania.
Plastiki z holograficznym paskiem magnetycznym wprowadzone zostały w minionym roku. W Polsce nie są one jeszcze popularne. Jednak sporą ich partię zamówił Lukas Bank, który wiązał z nimi swoje plany ekspansji.
– Jak dotąd klienci nie zgłaszali żadnych zastrzeżeń, jeśli chodzi o działanie kart – mówi Anna Woźniak, rzeczniczka Lukas Banku. Wyjaśniła, że karty te wydawane są od listopada 2005, otrzymują je przede wszystkim klienci, którym kończy się ważność poprzednich kart. – Dlatego nie wydano ich zbyt wielu – tłumaczy rzeczniczka Lukas Banku.
Karty z pechowym paskiem zamówił też BZ WBK. – Nie wydaliśmy ich jeszcze klientom – uspokaja Piotr Gajdziński, rzecznik BZ WBK. – Zamówiliśmy niewielkie partie, nasze straty będą minimalne – zapewnia.
Bank Milliennium wydał dotychczas około 400 plastików z holograficznym paskiem magnetycznym. – Są to karty klubowe wydane wspólnie z Sephorą, ale nie będziemy ich wycofywać – wyjaśnia Wojciech Kaczorowski, rzecznik banku.
– Po prostu powrócimy do wydawania kart w dotychczasowym formacie – dodaje. Z kolei Fortis Bank w tym miesiącu zamierza wprowadzić nową kartę o nazwie Ideal z holograficznym paskiem. Pracownicy Departamentu Kart nie przewidują problemów technicznych.
Szefowa Visa Polska wyjaśnia, iż całe zamieszanie wzięło się stąd, że w silnym polu elektrostatycznym (gdy np. w sklepie jest niska wilgotność) informacje z paska magnetycznego nie są przekazywane do centrum rozliczeniowego i może być kłopot z przeprowadzeniem transakcji.
– Nie mamy informacji o jakichkolwiek kłopotach z akceptacją kart z holograficznym paskiem ani w kraju, gdzie ponad 98 procent transakcji zawieranych jest za pomocą wydanych w Polsce kart, ani za granicą – mówi Małgorzata O’Shaughnessy z Visy.
W Polsce plastiki z paskiem holograficznym zaczęły być wydawane dopiero w końcu ubiegłego roku i dotychczas wydano nieznaczną ich liczbę.
W oficjalnym komunikacie rozesłanym przez Visę do banków czytamy: „liczba incydentów zgłoszonych dotychczas do Visy jest niewielka. Uważamy jednak, że powinniśmy działać natychmiast”.
Źródło: Rzeczpospolita
Sieć pełna pułapek
Visa zrywa umowe z CardSystems
Kradzież 40 mln. kart kredytowych