Ulga podatkowa na dostęp do Internetu?
Sejmowa komisja finansów publicznych opowiedziała się za wprowadzeniem ulgi na dostęp do Internetu. Poza tym nie wprowadzono znaczących zmian w podatkach.
Komisja zakończyła prace nad projektem przyszłorocznych zmian w podatku od dochodów osobistych czyli PIT.
Poparta przez komisję finansów ulga na Internet umożliwi odliczenie na ten cel 760 złotych rocznie. Autor poprawki Marek Zagórski z SKL wyraził nadzieję, że Sejm podzieli opinie komisji. Jego zdaniem są duże szanse, by Sejm ten pomysł zaakceptował, ponieważ rozwiązuje on problem VAT-u.
Wiceprzewodniczący komisji Marek Olewiński z Socjaldemokracji Polskiej także uważa za prawdopodobne, iż Sejm poprze ulgę. Zgodnie z prawem europejskim posłowie będą musieli bowiem podnieść jednocześnie VAT na Internet do podstawowej stawki 22 procent. „Umożliwi to tanie korzystanie z usług internetowych” – zaznaczył Marek Olewiński.
Przeciwko wprowadzeniu ulgi na dostęp do Internetu jest ministerstwo finansów. Wiceminister Jarosław Neneman powiedział, że rząd szuka innych rozwiązań, by obniżyć koszty korzystania z Internetu. Jego zdaniem, wprowadzanie kolejnej ulgi jest półśrodkiem, a kwestia kosztów Internetu to nie kwestia podatkowa.
Komisja nie wprowadziła większych zmian w podatkach, niezmienione pozostały stawki, ale także progi podatkowe. Progi podatkowe pozostają bez zmian trzeci rok, co oznacza realny wzrost opodatkowania. Wiceminister finansów Neneman uważa jednak, że budżetu nie stać na waloryzację progów podatkowych.
Teraz ustawy podatkowe trafią do drugiego czytania w Sejmie. Prawdopodobnie sporo odrzuconych przez komisję poprawek zostanie ponownie zgłoszonych.
Źródło informacji: Onet.pl, IAR