Upadłość WP, czyli jak TP SA ratuje portal
Oczy większości Internautów w ostatnich dniach zwrócone są na portal Wirtualna Polska. Słowami prezesa Marka Borzestowskiego „Upadłość jest niewykluczona” rozpoczął się bowiem cykl spekulacji na temat dalszych losów WP. 20 stycznia portal utracił płynność finansową. Czy utracił ją na zawsze?
Na szczęście dla kilku milionów fanów WP – tymczasowo z pewnością nie. Jak podała w piątek Polska Agencja Prasowa „WP.pl odzyskała płynność finansową dzięki przedpłacie za przyszłe usługi przekazanej w czwartek przez Telekomunikację Polską SA” Są to słowa tym bardziej wiarygodne, ze ich autorem jest Agnieszka Szaj, rzecznik prasowy portalu.
Kwota przedpłaty nie została niestety ujawniona, a Szaj potwierdziła jedynie, że pozwoli ona na odzyskanie stablilzacji finansowej WP, która będzie mogła już regulować na bieżąco swoje zobowiązania.
Jak powiedziała rzecznik PAP; „Spółka potrzebuje dofinansowania, branża internetowa jest bardzo kapitałochłonna”. Co można wywnioskować, a co podkreśliła Szaj pieniądze od TP SA nie rozwiążą natychmiast problemów i nie sprawią, że WP będzie bez kłopotów. Pieniądze „dają natomiast czas na ich rozwiązanie”.
Wg strategii finansowej portalu, WP ma zacząć osiągać zyski pod koniec 2004 roku, czy do tego końca dotrwa, pewne nie jest. Nie trzeba chyba nikomu przypominać co stało się z uruchomionym w maju 2000 roku www.portal.pl, który był także pod skrzydłami TP S.A. (TP Internet)
Przypomnijmy, że 22 stycznia na walnym zgromadzeniu akcjonariusze mieli podjąć decyzję o podwyższeniu kapitału spółki. Do porozumienia nie doszło i obrady zostały przerwane, a to że cały zarząd jest ze sobą skłócony wiadomo jest od miesięcy. Więcej o sporach w WP piszemy w publikacji: „Upadłość WP.pl brana pod uwagę!”
Oby tylko WP nie musiała skończyć jak wiele poprzedników, m.in. Arena.pl, która na koniec drugiego kwartału 2001 miała zadłużenie 7,3 miliona złotych i wtedy także walczyła o podniesienie kapitału spółki. Niestety, walczyła bezskutecznie, aż upadła.
Portal WP został założony w 1995 roku w Gdańsku, początkowo jako katalog polskich stron internetowych. Od października 2001 roku strategicznym inwestorem portalu stała się Grupa Kapitałowa TP, zarządzając udziałami przez swoją spółkę TP Internet.
Źródło: Webinside.pl
Zobacz również:
Upadłość WP.pl brana pod uwagę!