W nowym roku nowe wirusy
Pod koniec ubiegłego roku pojawił się pierwszy wirus na telefony komórkowe z systemem Symbian – Cabir. Nowy rok przynosi nowego wirusa – Lasco, który w dużej mierze przypomina Cabira w wersji H. W sieci pojawiły się też robaki wykorzystujące lukę w Windows Media Playerze.
Komórkowy wirus Lasco atakuje w dwojaki sposób – bezprzewodowo w oparciu o technologię Bluetooth i za pomocą podszywania się pod pliki. W tym drugim przypadku, wirus oczekuje na przeniesienie zaraźliwej kopii aplikacji na inny telefon. Co istotne, wykorzystywany przez wirusa Lasco mechanizm podwójnego zarażania to nowość. Do tej pory komórkowe wirusy wykorzystywały jeden z tych sposobów.
Z kolei trojan Trj/WmvDownloader to wirus rozprzestrzeniający się w sieciach P2P, który wykorzystuje technologię Windows Media Digital Rights Management (DRM) obecną w odtwarzaczu multimedialnym Microsoft Windows Media Player. Co ciekawe, zadaniem DRM jest ochrona praw autorskich materiałów multimedialnych. Problem dotyczy oprogramowania Windows XP Service Pack 2 wraz z pakietem Windows Media Player 10 update.
W przypadku prób uruchomienia chronionego pliku, DRM pyta o licencję, a jeżeli użytkownik jej nie posiada, system automatycznie poszukuje jej w internecie. Wirus pod pozorem pobierania licencji ściąga na komputer szkodliwe programy typu adware, spyware, dialery i inne wirusy. Są to m.in.: Adware/Funweb, Adware/MydailyHoroscope, Adware/MyWay, Adware/MyWebSearch, Adware/Nsupdate, Adware/PowerScan, Adware/Twain-Tech, Dialler Generic, Dialer.NO, Spyware.AdClicker, Spyware/BetterInet, Spyware/ISTbar, Trj/Downloader.GK.
Choć generalnie wirusa Trj/WmvDownloader można złapać uruchamiając pliki multimedialne udostępniane w sieciach P2P, to istnieje możliwość jego dystrybucji także w plikach dołączanych do listów elektronicznych, pobieranych z serwerów FTP, a nawet przenoszonych na płytach CD.
Źródło informacji: Vnunet
Zobacz również:
– Hakerzy będą chcieli zarabiać na wirusach
– 2004 – rok internetowych przestępstw
– Cabir coraz groźniejszy
– Pierwszy wirus na platformę Windows CE
– Pierwszy komórkowy wirus