W obronie praw autorskich
W sobotę Microsoft poinformował o wprowadzeniu nowego programowania – Windows Media Data Session Toolkit – chroniącego prawa autorskie branży muzycznej.
Nielegalne kopiowanie CD to problem, z którym branża zmaga się już od dawna. Dotychczasowe metody zabezpieczania przed wykonywaniem „kopii zapasowych” płyt audio wywoływały głównie irytację wśród posiadaczy legalnych wersji, którzy nie mogli odsłuchiwać swoich albumów na komputerze, w samochodzie czy na odtwarzaczach przenośnych. W opinii Microsoftu, czas piractwa muzycznego się skończył, za sprawą oprogramowania Windows Media Data Session Toolkit.
Program ten dołącza specjalną „etykietę” na warstwie płyty na której zapisano muzykę, która chroniąc CD przed nielegalnym kopiowaniem, jednocześnie pozwala na odsłuchiwanie płyty w dowolnych urządzeniach stereo i na komputerze. Dwie największe wytwórnie muzyczne na świecie – Universal Music i EMI – pozytywnie odnoszą się do produktu Microsoftu. Firmy twierdzą, że pojawienie się nowego oprogramowania umożliwi branży produkcję CD, z wbudowanym systemem ochrony przed kopiowaniem.
Większość dużych firm opracowujących technologie medialne, m.in. Microsoft, Sony, Philips czy Real Networks, pracuje nad rozwojem sposobów zabezpieczania przed piractwem materiałów dystrybuowanych przez Internet, a objętych ochroną praw autorskich. Microsoft zainwestował już 500 mln USD w rozwój metod zarządzania utworami w branży muzycznej. Toolkit to wynik współpracy Microsoftu z firmą SunnComm Technologies i francuską grupą MPO International Group.