Warsztaty „Analiza powłamaniowa systemów operacyjnych” – relacja
„FORENSIC ANALYSIS – Analiza powłamaniowa systemów operacyjnych” jest kolejnym warsztatem (po „Technikach przełamywania zabezpieczeń systemów komputerowych” oraz „Technikach ataków na aplikacje i maskowanie w środowisku Windows 2000”) organizowanym cyklicznie przez firmę Software Konferencje i poświęconym zaawansowanym technikom (anty)hakingowym.
W „Forensics Analysis…” Mariusz Burdach prezentuje techniki i narzędzia służące do analizy skompromitowanych komputerów. Omawiana jest teoria systemu plików w Linuksie. Następnie mamy szansę pobawić się w detektywów i „z palca” odtwarzać skasowane pliki w tym systemie. Pokazane są także zasady tworzenia obrazów dysków oraz poruszania się po skompromitowanym systemie.
W części teoretycznej poznajemy także metody analizy plików binarnych, a także sposoby śledzenia wykonywania nieznanego kodu.
W części praktycznej omówione zostają najbardziej popularne darmowe narzędzia do analizy powłamaniowej – The Coroner – Toolkit (TCT) i jego rozszerzenie TCTutils oraz TASK (The Sleuth Kit) wraz z nakładką graficzną Autopsy Forensics Browser. Jeszcze tylko wykład o analizie sieciowej i można przystąpić do najciekawszego punktu programu.
Uzbrojeni w świeżo zdobytą wiedzę zabieramy się za analizę obrazu dysku naprawdę zhackowanego serwera (obrazy pochodzą z projektu Honeynet.org).
Co prawda wykład jest skoncentrowany na systemie Linux, ale część z prezentowanych narzędzi można z powodzeniem zastosować z Windows, Solaris, czy HP-UX.
Warsztaty „Forensics Analysis…” oferują dwa dni naprawdę niezłej zabawy, o ile tylko sprzęt i organizacja nie zawiedzie (a to się niestety firmie Software Konferencje zdarza).
Ale uwaga – do pełnego skorzystania wymagana jest znajomość Linuksa przynajmniej na poziomie zaawansowanego użytkownika – w przeciwnym razie jest to strata czasu. Także ci, którzy oczekują informacji na temat rozwiązań organizacyjnych, będą zawiedzeni. Pewnym mankamentem jest także dosyć wysoka cena.
Z pewnością jednak jest to doskonały wstęp dla tych, którzy sami chcą rozpocząć zgłębianie technik analizy powłamaniowej.