Wyniki finansowe gigantów
Kurs akcji firmy Amazon spadł po gorszych, niż oczekiwano, wynikach kwartalnych natomiast Microsoft odnotował w ostatnim kwartale wzrost sprzedaży i zysków – w dużej mierze dzięki większemu popytowi na komputery osobiste.
[OBRAZ]Inwestorzy spodziewali się lepszych wieści z internetowego sklepu. W efekcie udziały poszły w dół o 4,6 procent. W drugim kwartale Amazon zarobił 76,5 mln dolarów – po 18 centów na akcję. Rynek spodziewał się zysków w wysokości 19 centów na akcję, czyli niewiele więcej. W ubiegłym roku – w tym samym okresie – internetowa spółka miała straty w wysokości 43,3 mln dolarów.
Sprzedaż Amazona wzrosła w stosunku do drugiego kwartału ubiegłego roku o 26 procent i wyniosła 1,39 mld dolarów – tyle, ile się spodziewano. Lepsze wyniki osiągnięto po wprowadzeniu upustów cenowych oraz ofert darmowego dostarczania zakupionych w sieci towarów. „Chociaż darmowy transport jest dla firmy drogi, nasi klienci oszczędzają jednak dziesiątki milionów dolarów – planujemy pozostawić tę ofertę na czas nieokreślony” – powiedział dyrektor spółki, Jeff Bezos. Poza Stanami Zjednoczonymi Amazon odnotował wzrost sprzedaży o 50 procent – do 595 milionów dolarów.
W przypadku Microsoftu sytuacja jest całkiem odwrotna. W drugim kwartale producent oprogramowania zarobił 2,7 mld dolarów – w porównaniu z 1,6 mld w analogicznym okresie ubiegłego roku. Przychody ze sprzedaży wzrosły z 8,1 mld do 9,3 mld dolarów – poinformował koncern.
Nowojorska giełda spodziewała się jednak jeszcze lepszych wyników; w efekcie ogłoszenia tych danych akcje informatycznego giganta nieco potaniały.
Inwestorzy spodziewali się zysków w wysokości 29 centów na akcję, a nie 25 centów – czyli 2,7 mld USD ogółem. Wyniki kwartalne Microsoftu zostały ogłoszone wkrótce po zapowiedzi wypłaty akcjonariuszom 75 mld dolarów w ciągu czterech lat. W grudniu ma być przekazana inwestorom pierwsza część tych pieniędzy – 32 mld USD, czyli po trzy dolary na akcję.
Microsoft przewiduje, że w najbliższym roku podatkowym osiągnie ze sprzedaży od 38,4 do 38,8 mld dolarów. Wcześniejsze prognozy mówiły o przedziale od 37,8 do 38,2 mld USD.
Źródło informacji: BBC