Zasady ochrony konta w Gadu-Gadu
Dzisiejszego dnia, do grona użytkowników internetowego komunikatora Gadu-Gadu została przesłana informacja zasady ochrony konta w Gadu-Gadu.
Dla przypomnienia, program, a raczej internetowy komunikator Gadu-Gadu umożliwia wszechstronną komunikację oraz przesyłanie wiadomości tekstowych pomiędzy użytkownikami w internecie, a także do użytkowników telefonów komórkowych (wiadomości SMS).
No dobrze. Ale o co w tym wszystkich chodzi? Postaram się teraz to wytłumaczyć.
Przede wszystkim każdy użytkownik internetowego komunikatora Gadu-Gadu posiada swój numer identyfikacyjny, który jest chroniony hasłem. Oznacza to iż nikt nie może zalogować się z jego numerem, jeżeli nie zna hasła.
Zatem proceder kradzieży konta polega na tym, że ktoś poznaje hasło użytkownika, co umożliwia mu następnie zmianę hasła na swoje (do zmiany hasła potrzebna jest znajomość poprzedniego) i tym samym pozbawienie pierwotnego użytkownika możliwości korzystania z niego. Jedynym sposobem poznania hasła użytkownika jest dostęp do plików konfiguracyjnych z komputera gdzie jest zainstalowany Gadu-Gadu danego użytkownika.
Jak informują internetowe strony komunikatora Gadu-Gadu, należy przestrzegać następujących zasad w celu uniemożliwienia poznania hasła przez innych użytkowników:
1) Należy zabezpieczyć dostęp osób nieupoważnionych do komputera. Jeżeli nie jest to możliwe, należy w programie wyłączyć opcję pamiętania hasła (menu Gadu-Gadu|Ustawienia, sekcja Gadu-Gadu, opcja „pamiętaj hasło”). W tym przypadku hasło trzeba będzie podawać za każdym razem przy logowaniu. Zabezpieczenie profilu nie chroni przed poznaniem hasła przez innych.
2) Pod żadnym pozorem nie wolno wysyłać swoich plików konfiguracyjnych innym użytkownikom. Prosimy nie wierzyć użytkownikom którzy podając się za administratorów Gadu-Gadu proszą o przesłanie plików mailem. Operator Gadu-Gadu nigdy nie będzie o to prosił użytkowników. Ponadto jedyną domeną używaną przez operatora gadu-gadu jest @gadu-gadu.pl, i tylko z adresami mailowymi z tej domeny można w pełni bezpiecznie kontaktować się w sprawach technicznych.
3) Pod żadnym pozorem nie wolno uruchamiać programów ściągniętych ze stron innych użytkowników, które miałyby w jakiś sposób współpracować z Gadu-Gadu. Dotyczy to także tzw. innych klientów Gadu-Gadu czyli innych programów umożliwiających komunikowanie z systemem Gadu-Gadu. W żadnym innym programie niż Gadu-Gadu nie wolno podawać hasła do konta Gadu-Gadu. Dotyczy to także innych stron internetowych niż www.gadu-gadu.pl, gdzie zdarzają się usługi wymagające podania hasła do konta. We wszystkich tych przypadkach może dochodzić do kradzieży konta.
4) Bardzo ważne jest żeby przy rejestracji podać prawdziwy adres email, do którego ma się dostęp. Jeżeli konto stało się nieaktualne, prosimy żeby w takim przypadku wpisywać nowe- używając menu Gadu-Gadu|Ustawienia, sekcja Gadu-Gadu, przycisk „Zmień”. Jest to ważne z tego względu, że jeżeli dojdzie do kradzieży konta- poprzez zmianę hasła- to w przypadku jeżeli wcześniej był podany dobry email rejestracyjny możemy z powodzeniem przywrócić konto pierwotnemu użytkownikowi (wysyłamy wtedy hasło na pierwotny adres rejestracyjny- mimo że nowy użytkownik podał już swoje nowe hasło i email).
No prosze. Jak dowiadujemy się z punktu 3, proceder kradzieży dotyczy także innych klientów Gadu-Gadu czyli innych programów umożliwiających komunikowanie się z systemem Gadu-Gadu. Czyli na prosty sposób tłumaczenia, programiści w ten sposób chcą ograniczyć korzystanie z innych internetowych komunikatorów, w tym przypadku np. TLEN czy WP KONTAKT które potrwafią również komunikować się z systemem użytkowników Gadu-Gadu. Konkurencja niszczy konkurencje.
Jednym słowem internetowe komunikatory Gadu-Gadu, TLEN czy WP KONTAKT są programami darmowymi i wszystko zależy od użytkownika z którego programu chce korzystać. Dodam, że proceder kradzieży kont spełnia znamiona przestępstwa ściganego na podstawie kodeksu karnego. Zatem operator Gadu-Gadu posiada wszelkie informacje umożliwiające identyfikację sprawców tych przestępstw i będzie kierować w takich sprawach wnioski do prokuratury.