Polskie lato ciężkie dla laptopów

Jak wynika ze statystyk prowadzonych przez firmę Ontrack tegoroczne lato będzie z dużym prawdopodobieństwem rekordowe pod względem utraty danych w szczególności z komputerów przenośnych.

Przyczyną lawinowo rosnącej liczby przypadków utraty danych są wysokie temperatury i wyładowania atmosferyczne.

Potencjalne straty klientów Ontrack w czerwcu i pierwszych 3 tygodniach lipca w przypadku nieodzyskania danych mogły sięgnąć nawet półtora miliona złotych.

Od początku czerwca br. do największego w Polsce laboratorium odzyskiwania danych Ontrack trafiło 93% więcej laptopów niż w analogicznym okresie 2003 roku i 57% więcej komputerów przenośnych niż rok temu.

Niepokojąca jest również zwiększona liczba przypadków utraty danych z komputerów stacjonarnych.

Ze statystyk Ontracka wynika, że najgroźniejszym miesiącem pod względem utraty danych dla polskich komputerów jest sierpień.

Utrzymująca się tendencja wzrostowa może spowodować, że lato 2005 będzie najgorszym w historii okresem pod względem utraty danych dla użytkowników komputerów zarówno stacjonarnych jak i przenośnych.

„Użytkownicy komputerów przenośnych wychodzą często z błędnego założenia, że ich urządzenia ze względu na swoją mobilność mogą pracować w każdych warunkach. To błąd. Praca na komputerze trzymanym na kolanach lub pościeli co ogranicza możliwość wentylacji, w nagrzanym przedziale pociągu lub w samochodzie zwiększa prawdopodobieństwo utraty danych – mówi Przemysław Krejza, szef laboratorium Ontrack.

Głównymi przyczynami utraty danych w lecie są wysoka temperatura oraz skutki wyładowań atmosferycznych.

Właściciele komputerów stacjonarnych tracą dane podczas upałów najczęściej wskutek złej wentylacji pomieszczeń.

Grzechem głównym posiadaczy laptopów jest przypadkowe zasłanianie otworów wentylacyjnych

W czasie upałów zagrożone mogą być również stacjonarne komputery firmowe i serwerownie.

Te ostatnie powinny być klimatyzowane oraz zabezpieczane na wypadek awarii klimatyzacji.

Nadmierny wzrost temperatury w serwerowni może doprowadzić do zatrzymania pracy sieci informatycznej, a nawet utraty danych.

W obu przypadkach firma skazana będzie na straty finansowe. W celu uniknięcia utraty danych wskutek zbyt wysokich temperatur eksperci Ontracka radzą:

Posiadacze komputerów przenośnych powinni wystrzegać się przypadkowego zakrywania otworów wentylacyjnych znajdujących z boku lub u spodu urządzenia lub ograniczania wentylacji poprzez umieszczanie laptopów na pościeli, gazetach itp.
Jeżeli komputer zaczyna dziwnie pracować na skutek przegrzania, należy go na chwilę wyłączyć, jeśli to możliwe przewietrzyć pomieszczenie lub w przypadku pomieszczeń klimatyzowanych – obniżyć temperaturę.
W przypadku braku możliwości obniżenia temperatury w pomieszczeniu dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie dodatkowych radiatorów lub wentylatorów na dyskach komputerów stacjonarnych.
Należy pamiętać o podłączeniu komputera do sieci zasilającej za pośrednictwem dedykowanej do tego celu listwy zasilającej, co pomoże uchronić komputer przed skutkami działania wyładowań atmosferycznych.
Średnia światowa skuteczność odzyskiwania danych we wszystkich przypadkach to 76 procent. Obejmuje zarówno przypadki logiczne jak i te najcięższe (mechaniczne), w których komputery ulegają spaleniu, zalaniu lub zgnieceniu.
www.ontrack.pl