Trochę historii
Miesiąc październik ma kawałek historii za sobą, bowiem właśnie w tym miesiącu mija 30 rocznica wysłania pierwszej wiadomości elektronicznej z jednego komputera na drugi.
Autorem pierwszej wysłanej wiadomości i programu który umożliwiał taką formę komunikacji jest Ray Tomlinson. Ten sam człowiek w roku 1971 wymyślił także symbol „@”, powszechnie znany pod róznymi kojarzącymi się słowami, jak w Polsce „małpką”, w Korei nazywany jest „ślimakiem”, natomiast Finowie kojarzą go ze śpiącym, zwiniętym w kłębek kotem.
Jednak nie tylko Ray Tomlinson przyczynił się do postępu elektronicznej wiadomości. Już 6 lat wcześniej, Fernando Corbato z Instytutu Technologii Massachusetts opracował program będący początkiem poczty elektronicznej, który umożliwiał jedynie porozumiewanie się osób korzystających z tej samej jednostki centralnej. Dopiero Tomlinson połączył całą ideę e-mail, dzięki czemu stała się możliwa komunikacja między komputerami zlokalizowanymi w różnych uniwersytetach, w różnych miastach, na różnych kontynentach.
Pierwszy program pocztowy, zawierał zaledwie 200 linijek kodu źródłowego. Dodatkowo Tomlinson opracował książkę adresową ułatwiającą wybór adresata wiadomości. I tak narodziła się poczta elektroniczna…
Pierwszy adres pocztowy to tomlinson@bbn-tenexa – wtedy jeszcze nie było końcówek typu .com, .org, .pl ani żadnych innych. BBN to skrót nazwy firmy, dla której pracował, TENEX to nazwa systemu operacyjnego używanego w tej firmie.
Jaka była treść pierwszej wiadomości którą nadał na jednym komputerze, a odebrał na innym? Tomlinson tego nie pamięta, ale adresatem był bowiem on sam – z tej prostej przyczyny, że nikt inny nie miał jeszcze wtedy adresu poczty internetowej.