Przełom w szyfrowaniu
Naukowcy zaprezentowali bezpieczny sposób przesyłania zakodowanych informacji w otwartej przestrzeni. To ogromny krok w kierunku zapewnienia bezpieczeństwa globalnej komuniakcji.
Uczeni z QinetiQ (komercyjnego ramienia brytyjskiej agencji bezpieczeństwa) i ich koledzy z Ludwig-Maximilian Uniwersity w Monachium przesłali w otwartej przestrzeni na rekordową odległość 14.5 mil, klucz, umożliwiający roszyfrowanie zakodowanej informacji.
Klucz to zmienny ciąg liczb, który jest konieczny do prawidłowego zdekodowania danych. Przesłanie klucza to zasadnicza kwestia dla bezpieczeństwa globalnej komunikacji, a nowy system transmisji nadaje się do wykorzystania w komunikacji satelitarnej. Wciąż jednak przesłanie małej wiązki światła, pomiędzy poruszającymi się obiektami (jak satelity) jest zadaniem bardzo skomplikowanym.
Klucze zaprezentowane przez naukowców, wykorzystują kryptografie kwantową. Dane jako fotony światła przesyłane są światłowodem. Przy próbie odczytu przesyłanych informacji, klucz zmienia się w ciąg fotonów, co jest informacją dla odbiorcy, że ktoś próbował przechwcić dane. W przypadku elektronicznego przesyłania danych, odbiorca nie ma możliwości zorientować się, że ktoś przechwycił jego dane.
Na początku nowa technologia znajdzie zastosowanie w systemach rządowych, gdzie przechowywane dane muszą być bardzo „odporne” na włamania. W przyszłości – kiedy metoda wyznaczająca nową jakość szyfrowania stanie się tańsza i bardziej dostępna dla użytkowników – może być połączona z innymi systemami.
Zobacz również:
64-bitowe szyfrowanie złamane po 4 latach
Algorytm szyfrowania AES jako standard do produktów IPSec
Optimus producentem i dystrybutorem urządzenia szyfrującego IPSec
Intel szyfruje
Szyfr UOP’u
Specyfikacja szyfru Camelia
Moduł szyfrowania dysku dla Linuxa
Nowy system szyfrujący