Miliardowa dywidenda Microsoftu
Microsoft zapowiedział, że w ciągu najbliższych czterech lat wypłaci właścicielom akcji firmy 75 miliardów dolarów. Największy na świecie producent oprogramowania komputerowego zamierza dokonać pierwszej wypłaty w grudniu tego roku. Właściciel każdej akcji ma dostać trzy dolary jednorazowej dywidendy – łącznie na ten cel w tym roku przeznaczono 32 miliardy dolarów.
Planowany zwrot kapitału będzie największym, jakiego dokonała amerykańska firma. Microsoft ogłosił swoje plany po naciskach ze strony inwestorów. Domagali się oni, by firma zrobiła coś z ogromnymi rezerwami pieniędzy.
Założyciel i współwłaściciel Microsoftu, Bill Gates, ogłosił już, że swoje zyski przeznaczy na cele charytatywne. Ocenia się, że Gates otrzyma tytułem dywidendy około trzech miliardów dolarów.
Analitycy zareagowali z mieszanymi uczuciami na informację firmy, chociaż przewidywany jest wzrost kursu akcji spółki. Po ogłoszeniu decyzji, akcje Microsoftu na nowojorskiej giełdzie wzrosły o pięć procent.
Steve Ballmer, dyrektor generalny producenta oprogramowania, powiedział, że wypłata zysków jest możliwa po unormowaniu sytuacji prawnej firmy. Analitycy spodziewali się, że Microsoft może wypłacić nadwyżki gotówki właścicielom akcji po zakończeniu procesów, jakie przeciwko firmie toczyły się w Stanach Zjednoczonych.
Producent oprogramowania był oskarżany o działania monopolistyczne. Chociaż większość takich spraw w USA zakończyła się, wciąż trwa proces w Europie. Komisja Europejska nałożyła na firmę karę w wysokości 497 milionów euro, nakazała udostępnienie kodu źródłowego swoich programów konkurencji oraz zmianę systemu marketingu produktów. Microsoft odwołał się od tej decyzji.
Część analityków ma wątpliwości, czy firma, której oprogramowanie jest zainstalowane w 90 procentach komputerów osobistych na świecie, ma perspektywy wzrostu.
Dyrektor do spraw badań w US Global Investors twierdzi, że rezerwy gotówki w wysokości 56 miliardów dolarów oznaczają, że Microsoft może nie mieć pomysłów na dalszą ekspansję.
Firma zamierza zmienić zasady, na jakich wypłacana jest roczna dywidenda. Zamiast co roku wypłacać właścicielom po 16 centów na akcję, spółka proponuje co kwartał wypłacać 8 centów. Plany te muszą zaakceptować akcjonariusze.
Źródło informacji: BBC