Parada Internautów zakończona
W weekend w Warszawie rozpoczęła się I Parada Internautów. Korowód fanów Internetu, dźwięki muzyki techno, odkryte samochody – to niektóre z atrakcji parady.
Przez dwa dni uczestnicy spotkania mogli korzystać z bezpłatnych kawiarenek internetowych, brać udział w konkursach, happeningach i koncertach.
Dużym zainteresowaniem wśród uczestników cieszyło się stoisko Ministerstwa Obrony Narodowej. Prezentujemy rozwiązania informatyczne stosowane w wojsku, serwis dla poborowych, przygotowaliśmy konkurs gier strategicznych – powiedział płk Wiesław Krawczyński ze Sztabu Generalnego WP.
„Wszyscy mamy świadomość, że Internet trzeba rozwijać. Należy zabiegać o równy do niego dostęp. Taka parada jest dobrym sposobem na realizację tego celu” – powiedział Maciej Kozłowski, dyrektor Naukowej Akademickiej Sieci Komputerowej (NASK), współorganizator imprezy.
Imprezie towarzyszył „Dzień Marzyciela”. W sieci można opisywać swoje marzenia. „Ten dzień jest jednym z moich marzeń, które się spełniło” – powiedział Sławomir Rybka, Dyżurny Marzyciel Kraju.
Czynne były liczne stoiska, przy których można było zapoznać się z „wirtualną prezentacją” np. Komendy Stołecznej Policji, ambasad (amerykańskiej, francuskiej, kanadyjskiej) czy samorządu warszawskiego.
Za symboliczną datę początku Internetu w Polsce uznaje się 17 sierpnia 1991 roku, gdy wymieniono pierwsze listy internetowe pomiędzy wydziałem fizyki Uniwersytetu Warszawskiego a Centrum Komputerowym Uniwersytetu w Kopenhadze. W tym roku we wrześniu obchodzony jest jubileusz 10-lecia Internetu w Polsce.
Pod koniec drugiego dnia Parady Internauci mieli okazję uczestniczyć w piątych urodzinach Wprost Online. Z tej też okazji redakcja podzieliła się – wbrew wcześniejszym zapowiedziom – 30 kg tortem. Jak dowiedziała się Wirtualna Polska w sumie tort podzielono na 450 części.
„Pięć lat to dosyć dużo, jak na Internet w Polsce. Jesteśmy doświadczeni, ale cały się rozwijamy” – mówili przedstawiciele redakcji. W swoich najbliższych planach solenizant zamierza uruchomić serwis „Ludzie Wprost” – internetowy odpowiednik analogicznej pozycji figurującej w wydaniu drukowanym.
Na podsumowanie całej imprezy można przytoczyć opinię organizatorów. „Była to ogromna impreza jak na tę liczbę osób, które zajmowały się jej organizacją. Niestety, nie dopisał nam pogoda, mimo to zjawili się na niej ludzie z całej Polski. Jest to świetny pomysł. Bardzo dobrze, że tą kwestią zainteresowały się władze miasta.”
A co o Paradzie sądzą przedstawiciele innych krajów?
Grzegorz Gortat z ambasady USA, która prezentowała swoją witrynę internetową, powiedział, że nie słyszał o podobnej imprezie gdziekolwiek na świecie. „Polska symbolicznie i organizacyjnie wyprzedziała inne kraje” – zaznaczył. Zauważył przy tym, że sieć w USA ma juz swoją tradycję i promocja Internetu dokonuje się niejako samoistnie, poprzez oferowanie nowych serwisów w sieci.
Również Małgorzata Kuczyńska, rzecznik prasowy ambasady Kanady, także obecnej na Paradzie, zaznaczyła, że rzeczywiście jest to pierwsza taka impreza na świecie. „Polsce są potrzebne takie imprezy i promocja Internetu. Potrzebne jest także obniżenie cen za usługi internetowe oraz szybkie łącza” – zauważyła Kuczyńska.
Podobnego zdania jest Samy Daniel Guetat, przedstawiciel Francuskiej Izby Handlowej. Jego zdaniem, „Polska powinna wykorzystać fakt, że jest to jak na razie jedyna tak parada na świecie. Sam pomysł jest dobry, trzeba jednak dużo przemyśleć w kwestii organizacyjnej. Miejmy nadzieję, że za 5-10 lat będzie to impreza ogólnoświatowa, porównywalna z berlińską Love Parade.”
Współorganizatorami Parady Internautów są Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, miasto stołeczne Warszawa oraz NASK. Patronat nad imprezą objął prezydent Aleksander Kwaśniewski wraz z małżonką.
Zobacz także:
– Parada Internautów