Robot alpinista
Profesor Uniwersytetu Stanford w Kalifornii, Mark Cutkosky oraz zespół jego studentów, opracowali nowego robota, który umie chodzić po pionowych ścianach. Inspiracją dla stworzenia urządzenia Spinybot były pająki i karaluchy.
Umiejętność wspinania się po ścianach robot zawdzięcza niewielkim kolcom, umieszczonym w jego odnóżach.
Dzięki nim Spinybot może poruszać się po chropowatych ścianach, wykonanych z betonu lub cegły.
Jednym z zastosowań nowego robota może być badanie trudnodostępnych dla człowieka miejsc, np. obszarów klęsk żywiołowych, elewacji wieżowców czy podziemnych tuneli metra.
Dzięki temu, że Spinybot jest mały i porusza się praktycznie bezszelestnie, może wykonywać swoje zadania praktycznie będąc niezauważonym.
„Urządzenie jest idealnym przykładem bezpośredniego przełożenia biologicznej inspiracji w świat robotów” – powiedział profesor Cutkosky.
Nie jest to pierwszy robot, który potrafi się wspinać po ścianach, jednak dotychczas zdolność poruszania się tych urządzeń – wykorzystujących przyssawki, elementy magnetyczne czy powłoki klejące – była ograniczona do tylko gładkich powierzchni pionowych.
Choć rozwiązania te okazywały się skuteczne, jednak spektrum ich zastosowań było dość mocno ograniczone.
Np. roboty z magnetycznymi nogami idealnie nadawały się do „wędrówek” po burtach statków, z kolei urządzenia z przyssawkami mogły wspinać się na powierzchnie szklane.
Jednak wspólną ujemną cechą tych rozwiązań było to, że powierzchnia po której wspinały się roboty musiała być gładka.
Ważący 400 gram Spinybot nie stawia takich wymagań, bowiem każda z jego sześciu nóg została wyposażona w 10 cienkich stalowych kolców, które pozwalają robotowi „wgryźć się” w podłoże.
Urządzenie może przenieść ładunek o wadze nie przekraczającej 400g. oraz kamerę wideo umieszczoną w tylnej części.
Na razie robot jest jeszcze w fazie testów, a obecna wersja urządzenia powstała w celu zademonstrowania możliwości tego typu sprzętu.
Profesor Cutkosky jest zainteresowany prowadzeniem dalszych prac nad swoim „insektem”, mających na celu rozbudowanie funkcji i możliwości robota.
Źródło: Discovery Channel
Schematy budowy Spinybot’a
Androidy coraz bardziej przypominają ludzi
Stanley szykuje się do rajdu robotów
Roboty, które powielają same siebie
Robot arktyczny