Sąd w USA: programy do kopiowania płyt DVD nielegalne
Sędzia Susan Illston z San Francisco uznała, że oprogramowanie do kopiowania płyt DVD narusza prawa autorskie.
To wielka wygrana studiów z Hollywood. Ponadto w swoim orzeczeniu sędzia zgodziła się z argumentacją gigantów przemysłu filmowego i stwierdziła, że zakazy zawarte w amerykańskim prawie autorskim (Digital Millennium Copyright Act) nie są sprzeczne z konstytucyjną zasadą wolności słowa ani z prawem robienia kopii na własny użytek (tzw. home & fair use). Sąd nakazał spółce informatycznej Chesterfield zaniechanie produkcji i dystrybucji programu „321” w ciągu siedmiu dni.
Firma odpierała zarzuty, podkreślając, że jej produkt daje użytkownikom jedynie możliwość kopiowania na własny użytek filmów zakupionych wcześniej w sklepach. Mogą to być zapasowe kopie płyt z filmami dla dzieci albo krótkie fragmenty filmów do użytku edukacyjnego lub dziennikarskiego. Prawnicy wytwórni filmowych utrzymywali jednak, że program „321” w sposób nieuprawniony „wyłącza” zabezpieczenia antypirackie wbudowane w odtwarzacze DVD.
– Ten wyrok jest jasnym sygnałem, że ochrona praw autorskich jest kluczową sprawą dla spółek oferujących swoją rozrywkę za pośrednictwem nowych technologii cyfrowych – powiedział Jack Valenti, prezes Motion Picture Association of America, organizacji reprezentującej amerykańskie studia filmowe.
Źródło informacji: Gazeta.pl