Statystyki sieci
IETF (Internet Engineering Task Force), jedna z ważniejszych organizacji internetu, zajmująca się technicznymi podstawami działania sieci – stoi przed problemem, którego nie przewidziano. Po analizie statystyk dotyczących pracy routerów (bramek) w Internecie okazało się bowiem, że coraz szybciej rośnie liczba wpisów w tzw. tablicy routingu, opisującej ścieżki komunikacji między poszczególnymi urządzeniami najważniejszej części Internetu.
Z zebranych danych wynika, że do końca marca 2001 roku w tablicy tej umieszczono ponad 104 tysiące wpisów (rok temu było ich 75 000) – o wiele więcej niż wykazywały wcześniejsze tendencje. Choć duża liczba danych do przetworzenia spowalnia nieco pracę routerów, okazuje się, że poważniejszym problemem są coraz częstsze aktualizacje tabeli przez administratorów sieci. Przewiduje się, że już za 18 miesięcy będzie ich tak dużo, że podstawowe routery Internetu nie będą w stanie sobie z nimi poradzić – moc ich procesorów okaże się niewystarczająca. Jeśli do tego dojdzie, „wysiądzie” większa część Sieci, a niedobitki będą kierowały sporą część informacji do niewłaściwych serwerów, spowalniając lub uniemożliwiając komunikację między komputerami.
Eksperci sieciowi uspokajają, że za półtora roku nie nastąpi całkowite załamanie Internetu. Twierdzą oni jedynie, że granice obecnie stosowanych urządzeń zostaną osiągnięte szybciej niż oczekiwano, a to oznacza konieczność szybszego opracowania stosownych zmian w protokołach sieciowych i wyższe koszty obsługi Sieci, związane z koniecznością częstszej wymiany sprzętu.