Telefony na wystawie sklepowej zaraziły się wirusem od przechodniów
Jedna z odmian wirusa Cabir dla platformy Symbian została wykryta w dwóch telefonach komórkowych Nokia 6600, wystawionych na witrynie sklepowej w kalifornijskim mieście Santa Monica. Jest to najprawdopodobniej pierwszy przypadek pojawienia się wirusa w USA.
Nikt nie wie, w jaki sposób telefony zostały zarażone, przypuszcza się, że przechwyciły wirusa od telefonów komórkowych przechodniów. Cabir próbuje rozsyłać swoje kopie poprzez Bluetooth na wszystkie urządzenia, które są w zasięgu zarażonego telefonu. Ofiarą wirusa mógł więc paść każdy przechodzień z telefonem na platformie Symbian i aktywnym Bluetooth.
Od momentu swojej premiery w czerwcu, Cabir niejednokrotnie był modyfikowany z odmiany koncepcyjnej w funkcjonalną, a jego warianty pojawiły się w Finlandii, Wielkiej Brytanii, Singapurze i innych krajach. Jest to obecnie najniebezpieczniejszy wirus dla telefonów komórkowych. W telefonach na wystawie sklepowej wykryto ósmą i dziewiątą odmianę wirusa.
Wirusy dla telefonów komórkowych mogą funkcjonować i rozmnażać się w systemach, w których istnieje możliwość uruchomienia kodu wykonywalnego. Najpopularniejszym tego typu systemem na dzień dzisiejszy jest Symbian, Windows Mobile oraz system stosowany w telefonach japońskiego operatora NTT DoCoMo. Systemy te już niejednokrotnie były atakowane przez programy wirusowe, usuwające pliki i dzwoniące bez wiedzy użytkownika na telefony z dodatkową taryfikacją lub numery zastrzeżone.
Wielu analityków z firm antywirusowych przyszłość maluje w ciemnych barwach, kiedy to telefon będzie można zainfekować w równie łatwy sposób co komputer osobisty, podłączony do Internetu bez zabezpieczenia. Gracze na rynku telekomunikacyjnym boją się inwazji wirusów komórkowych.
Innopath niedawno rozpoczął dystrybucję antywirusa dla telefonów produkcji McAfee. W nowej wersji OC Symbian system zabezpieczeń zajmuje kluczowe miejsce w zestawie innowacji. NTT DoCoMo będzie jednym z pierwszych operatorów, dostarczających produkt antywirusowy dla telefonów komórkowych swoich abonentów. Trend Micro proponuje produkt do walki z wirusami komórkowymi oraz spamem Trend Micro Mobil Security.
Przypadki zainfekowania wirusem Cabir telefonów komórkowych odnotowano w wielu krajach. W ostatnim czasie pojawił się tylko jeden nowy wirus funkcjonujący w środowisku urządzeń przenośnych – Lasco. Analizując Lasco można dojść do wniosku, że jego twórcy dodali do kodu Cabir funkcję infekowania plików. Ale jak na razie jest on uważany za wirusa kolekcjonerskiego.
Ze wszystkich wirusów, robaków, trojanów tylko Cabir rozprzestrzenia się na całym świecie. Jest wielce prawdopodobne, że wykrycie go w USA podczas konferencji RSA w San Francisco to nie tylko przypadek. Jako, że wszyscy uczestnicy konferencji to profesjonaliści w dziedzinie IT, mogli więc szybko i skutecznie rozpoznać robaka w momencie próby jego załadowania na czyjś telefon komórkowy.
Źródło: Labolatorium DrWEB
Zobacz również:
Cabir zaatakował już w 12 krajach
Lasco – zagrożenie dla telefonów komórkowych
Cabir coraz groźniejszy
Pierwszy komórkowy wirus