WCG: Polacy mistrzami świata w Counter-Strike
Polski zespół „Team Pentagram” zdobył w niedzielę mistrzostwo świata w kategorii Counter-Strike podczas finałów World Cyber Games (WCG), odbywających się we włoskim mieście Monza – poinformował PAP organizator polskiej edycji WCG Sebastian Hejnowski.
WCG to wydarzenie medialne wykreowane przez firmę Samsung adresowane głównie do młodych meżczyzn, amatorów gier komputerowych na całym świecie.
WCG to przykład przeprowadzonej na globalną skalę akcji mającej na celu promocję marki i produktów koreańskiego czebola. Dzięki takim akcjom marka Samsung w ciągu ostatnich lat dorównuje popularnością np. Sony.
Samsung jest koreańskim czebolem (koncernem), który podobnie jak Deawoo, czy LG, oferuje naprawdę sporo produktów i usług w takich obszarach jak przemysł lotniczy, naftowy i chemiczny, branża ubezpieczeniowa, usługi medyczne, hotelarskie, produkcja układów scalonych, monitorów, napędów i dysków, sprzętu AGD i RTV, telewizorów, telefonów komórkowych oraz wszelkiego rodzaju urządzeń elektronicznych.
Marka Samsung w 2003 roku w rankingu Brandchannel’s Readers’ Choice Award awansowała o 31 miejsc lądując na 25 pozycji doganiając markę Sony, która uzyskała 20 lokatę. W 2004 r. w tym samym rankingu w regionie ‚Azja i Pacyfik’ Samsung zajął drugą pozycję właśnie po Sony. Awans marki tego czebola widoczny jest w większości branż określanych zbiorczo jako „consumer electronics”.
Akcja „World Cyber Games” adresowana jest głównie do młodych konsumentów korzystających z komputerów PC do których właśnie stara się dotrzeć Samsung. Z koreańską firmą współpracuje Intel i cały szereg dostawców dysków twardych, kart graficznych itp. W Polsce dołączył się do imprezy producent akcesoriów (np. myszek) Logitech oraz TP SA ze swoją Neostradą.
Oczywiście w akcji udział biorą również producenci gier komputerowych, ale trudno oprzeć się wrażeniu, że dostawcy „contentu” to tylko dodatek, a prawdziwy biznes jest w sprzęcie i w infrastrukturze.
Dlatego właśnie Samsung w 2001 r. objął patronat nad turniejami WCG, które w kolejnych latach stały się największymi igrzyskami gier elektronicznych na świecie.
11 października organizatorzy polskiej edycji World Cyber Games złożyli w Ministerstie Sportu petycję podpisaną przez 6 tys. graczy, domagając się wyodrębnienia nowej dyscypliny sportowej – e-gamingu.
Źródło: BiznesNet